• چهارشنبه،22 مرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 132
    کد: 170550
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۱۲/۱۹
    در نخستین رویداد بین المللی هنر شهری در شرق کشوربر دیوارهای شهر مشهد نقش بست؛

    چتری از روسیه با شکوفه‌های سیب و انار

    بخش بین‌الملل جشنواره از تاریخ ۱۷ تا ۲۲ اسفند ماه با برگزاری نشست‌های علمی و پژوهشی، نمایشگاه آثار هنری هنرمندان از کشورهای روسیه، کره جنوبی و اردن، ورکشاپ، اجرای نقاشی دیواری و همچنین جلسات دیدار با هنرمندان داخلی در حال برگزاری است.
    ایگور آندریوخین نقاش روس در مشهد

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، «ایگور آندریوخین» یکی از چهار نقاش بین‌المللی است که در بخش بین‌الملل جشنواره خانه بهار مشهد حضور یافته و برای نقاشی خود آخرین دیوار را در پارک کوهسنگی انتخاب کرده است. قلم‌مو را با تکنیک خاصی تکان می‌دهد و سعی می‌کند طرح فانتزی خود را با پخش کردن نامنظم رنگ‌ها روی دیوار ترسیم کند. کارش که تمام شود، چتری از شکوفه‌های سیب و انار روی دیوار باز می‌شود. این نقاشی یادگاری هنرمند روسی است که با همسر نقاشش دعوت جشنواره هنرهای شهری مشهد را پذیرفته و به ایران آمده است. 

    «ایگور آندرویوخین» نقاش، مجسمه‌ساز و عضو اتحادیه هنرمندان روسیه است. به گفته خودش، هنرهای مختلف میناکاری، کاشی‌کاری، مجسمه‌سازی و چند هنر دیگر که تلفیقی از نقاشی است را در موزه‌های اروپا دیده است. او در گفتگویی صمیمانه با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد از ایران، هنر و نقاشی‌های خودش می‌گوید. 

    «همیشه تاریخ هنر نقاشی در ایران برایم جالب بود اینکه قدمت آن به دوره غارنشینی برمی‌گردد. می‌دانم در غارهای استان لرستان تصاویر نقاشی شده‌ای از حیوانات و انسان‌ها کشف شده است که متعلق به بیش از ۱۲ هزار سال پیش است. حتی نقاشی‌های کشف شده بر روی ظروف سفالی ثابت می‌کند، هنرمندان ایرانی در این مناطق با هنر نقاشی آشنایی داشته‌اند. نقش‌های روی سفالینه‌ها عبارت‌اند از شکل حیوانات و طبیعت که بسیار ساده و هندسی ترسیم شده‌اند. آشنایی ایرانی‌ها با نقلاشی، سال‌ها پیش از اینکه  به عنوان یک هنر در بقیه کشورها رواج پیدا کند، برایم شگفت‌انگیز است. در زمینه مجسمه‌سازی هم فعال هستم، تاریخ مجسمه سازی در ایران و تلفیق ظاهر انسان-حیوان بی‌نظیر است. نمونه‌های زیادی از هنرهای نقاشی و مجسمه‌سازی را در موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ دیده‌ام. به نظرم سطح هنر ایرانیان در رده بالایی است.»

    «نقاشی که برای این دیوار انتخاب کردم، درخت سیب و انار است با شکوفه‌های آن به صورت فانتزی، شاخه‌های این درخت چیزی شبیه بافت‌های میلگرد است و سعی کردم هنر مجسمه‌سازی و نقاشی را باهم ترکیب کنم. علت استفاده از شکوفه‌های انار و سیب تکمیل نقاشی دوست نقاشم خانم «لی» است. ایشان هم نقاشی سیب را انتخاب کردند که نماد زندگی است. انار نیز به معنای زندگی و رویش است.»

    تعداد بازدید: 132
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر