• چهارشنبه،27 شهریور 1398
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 57
    کد: 173462
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
    در آیین اختتامیه خانه بهار 98 مطرح شد

    هنرهای شهری به موضوع دائمی شهرداری مشهد تبدیل‌شده

    دومین جشنواره هنرهای شهری مشهد، خانه بهار 98 عصر روز پنجم اردیبهشت‌ماه با حضور جمعی از مدیران شهر مشهد و هنرمندان به کار خود پایان داد.
    اختتامیه خانه بهار 98

     شهردار مشهد در مراسم اختتامیه خانه بهار 98 از تأسیس دبیرخانه دائمی خانه بهار برای استمرار اجرا و ارائه برنامه هنرهای شهری در تمام مدت سال در مشهد خبر داد و بر لزوم حمایت همه‌جانبه از این جشنواره باهدف تبدیل شهر مشهد به کانون هنرهای شهری کشور تأکید کرد.

    محمدرضا کلایی با اعلام این خبر، سرمایه‌گذاری در حوزه هنرهای شهری را زودبازده و پربازده دانست و گفت: باید این موضوع را جدی گرفت. ما بر استمرار برنامه‌های هنر شهری در طی سال تأکید داشته و از معاونت اجتماعی فرهنگی توقع داریم در این خصوص برنامه عملیاتی دقیقی اجرا کند.

    وی بابیان آنکه باید در بین شهروندان احساس جدی گرفته شدن را تقویت کرده ارتباط صمیمی‌تری بین خود و مردم ایجاد کنیم تا مردم با اعتماد به مدیریت شهری پای‌کار بیایند لزوم عملی شدن این مهم را دیدن آثار این مشارکت در زندگی خود مردم دانست و گفت: ما مشهد را دوست داریم و از اهداف جدی ما دوست‌داشتنی‌تر کردن شهر برای مردم است. از اهداف خانه بهار هم همین بوده که به نظرم در عمل موفق بوده است.

    کلایی با اشاره به تنگناهای اقتصادی موجود در سال جاری و باتاکید بر آنکه به دنبال بهتر شدن حال مردم هستیم خاطرنشان کرد: به نظر من موفق‌ترین بخش جشنواره همین موضوع بوده که شاهد آن حضور مردم و شور و شوق ایشان در استفاده از زیبایی‌های بصری خانه بهار است.

    سیاست اساسی تقویت ظرفیت‌های گردشگری مشهد

    نایب‌رئیس شورای شهر مشهد در این مراسم با تأکید بر استمرار چنین برنامه‌هایی در شهر و لزوم حمایت همه‌جانبه از این مقوله بر تقویت و به‌کارگیری ظرفیت‌های خاص گردشگری شهر مشهد برای تقویت اقتصاد و توسعه فرهنگی شهر تأکید کرد و گفت: خانه بهار ابزاری بسیار مهم و استراتژیک برای تقویت موضوع گردشگری و توسعه ارتباطات فرهنگی بین شهروندان و میلیون‌ها زائر و گردشگر عبوری از شهر است.

    حمیدرضا موحدی زاده یکی از اهداف جشنواره خانه بهار را قدرشناسی از هنرمندانی دانست که زیبایی و جذابیت را به شهر بخشیده‌اند و گفت: عموم شهروندان امروز از ظاهر شهر و آثار جشنواره رضایت دارند، ازینرو حس تعلق‌خاطر به شهرمان مطمئناً امروز در مشهد تقویت‌شده و هرچند در عین سختی‌های موجود در کشور، این زیبایی‌های در شهر باعث می‌شود مردم حتی برای دقایقی غصه و گرفتاری‌ها را فراموش کرده و با شادمانی از در کنار هم بودن لذت ببرند.

    وی خاطرنشان کرد: نقاط گردشگری در مشهد کم نیست اما آرامگاه فردوسی ظرفیت بالای فرهنگی به شهر بخشیده که قطعاً باید بهتر از پیش برای استفاده از این ظرفیت استفاده کنیم؛ ضمن اینکه ظرفیت منحصربه‌فرد زیارتی مشهد و ظرفیت خاص و معتبر هنری شهر باید با برنامه‌های مدونی نظیر جشنواره خانه بهار به‌طور بالفعل در خدمت اقتصاد و فرهنگ شهر قرار گیرند.

    موحدی زاده بابیان آنکه در سال 98 شهردار پرتلاش ما برنامه‌ای اعلام کردند که نشان از عزم و اراده پرقوتی است تا شهروندان پویایی و طراوت در شهر را به‌خوبی حس کنند افزود: شهرداری نهادی متعلق به خود مردم است چراکه غیر از کمک‌های قطار شهری هیچ بودجه دولتی نداریم و درآمدهای شهرداری از طریق مردم تأمین می‌شود لذا باید برای رفاه مردم و در جهت خواست مردم و باهدف ایجاد شهری پاک‌تر و شادتر و ایمن‌تر گام برداریم.

    نائب رئیس شورای شهر مشهد ادامه داد: در بخش فرهنگی مشهد به نشاط و پویایی بیش از امروز نیازمند است. ما در شرایط دشوار تاریخی به سر می‌بریم و باید برای تقویت روحیه مردم همه ما باید در کنار هم بمانیم و با همبستگی به دنبال یافتن راهکارهای برون‌رفت از مشکلات باشیم.

    سلام به خانه بهار 99

    معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد نیز در مراسم اختتامیه این جشنواره از آغاز بکار دبیرخانه دائمی خانه بهار خبر داد و گفت: باهدف توسعه برنامه‌های هنر شهری و استمرار ارائه آثار در طی سال، دبیرخانه دائمی جشنواره آغاز بکار کرده تا برنامه‌ریزی و اقدامات در طول سال مستمر باشد و بر آنیم فراخوان جشنواره 99 را زودتر و با برنامه بهتر اجرا کنیم.

    مهدی زارعی بابیان آنکه جشنواره خانه بهار با بیش از 10 سال سابقه مفید در نوروز 98 دارای وجوه تمایز خاصی نسبت به سال‌های گذشته بود گفت: از وجوه تمایز خانه بهار 98 نسبت به سال‌های قبل می‌توان به رعایت رویکرد مورد تأکید مدیریت شهری مبنی تخصص گرایی و تخصصی شدن آثار اشاره کرد که سبب افزایش کیفی آثار در ادوار آتی خواهد شد.

    وی افزود: امروز سطح کیفی آثار بالا رفته و شاهد آن حضور هنرمندان معتبر کشور در جشنواره است که پیش‌ازاین کمتر می‌شد ایشان را در مشهد رؤیت کرد.

    به گفته زارعی آموزش و پژوهش و افزودن بخش بین‌الملل نیز موضوع بسیار مهمی بود که شور و شوق بیشتری در بین هنرمندان ایجاد کرد، ضمن اینکه از دیگر وجوه تمایز جشنواره امسال تطابق برنامه‌های جشنواره باسیاست‌های مدیریت شهری در حوزه توجه به هنر شهری بود.

    حضور هنرمندان بین‌المللی و ارائه آثار خاص نیز ازنظر معاون فرهنگی شهردار مشهد سبب بروز فضای تعامل و گفتگوی جدید در بطن خانه بهار بین هنرمندان و هنردوستان شده بود.

    وی خاطرنشان کرد: سیاست اصلی و تأکید مدیریت شهری دوره جدید و شورای شهر را در خصوص هنرهای شهری همه می‌دانیم و خانه بهار 98 به‌خوبی با این سیاست‌ها منطبق بود و برمدار برنامه‌های مورد تأکید شورای شهر و کمیسیون فرهنگی پیش رفت.

    زارعی اضافه کرد: شاید مهم‌ترین اتفاق منشعب از این جشنواره آن است که مشهد به همت و هنر هنرمندان و مدیران هنری در حال تبدیل به کانون هنرهای شهری کشور است. بابت این اتفاق مهم و مبارک از هنرمندان شهرمان و مجموعه نیروهای سازمان اجتماعی فرهنگی مشهد کمال تشکر دارم.

     بیش از 1700 اثر از 62 شهر کشور

    دبیر جشنواره خانه بهار 98 مشهد در ارائه گزارش عملکرد خلاصه‌ای از ارسال 1740 اثر از 62 شهر کشور به دبیرخانه خانه بهار 98 خبر داد.

    صدرا مذهب یوسفی با اعلام آنکه بیش از 6 ماه قبل فراخوان جشنواره با بهره از بستر پیشینه 11 ساله به تمام کشور ارسال شد گفت: در این جشنواره از ظرفیت‌های والای اساتید هنری در شاخه‌های مختلف از سطح کشور به‌عنوان دبیران و داوران بخش‌ها استفاده کردیم و درنتیجه 97 اثر در بخش‌های گوناگون برای اکران شهری انتخاب شدند.

    وی بابیان آنکه 29 نفر داوران متخصص در بخش‌های تخصصی وظیفه داوری و انتخاب آثار را بر عهده داشتند از آن گفت که مراحل تولید 547 اثر با فشردگی زمانی فراوان آغاز و به همت هنرمندان و دست‌اندرکاران به‌موقع به انجام رسید، ضمن اینکه آثار یادمان‌های موقت نیز برای اکران مجدد مرمت و بازسازی شدند.

    اجرای ۳۴ هزار متر دیوارنگاری و 200 اجرای نمایش‌های صحنه‌ای و خیابانی توسط 25 گروه نمایشی در شهر در قالب جشنواره خانه بهار ازجمله آمار ارائه‌شده توسط یوسفی بود.

    بنا به گفته وی امسال رویکرد تخصصی‌تر شدن جشنواره با استفاده از داوران و اساتید برجسته و شاخص رشته‌های مختلف، مورد تأکید مدیریت شهری نیز بود.

    یوسفی تأکید کرد: در این جشنواره بخش‌های متفاوت و جدیدی به مجموعه جشنواره اضافه شد که در این قالب در بخش بین‌المللی 4 هنرمند دیوار نگار از سه کشور روسیه و اردن و کره جنوبی در آن شرکت کردند. بخش پژوهشی و جشنواره تخصصی عکس هم با تأکید و حساسیت ویژه راه‌اندازی شد و استفاده از تکنولوژی نیز در قالب بخش چندرسانه‌ای به جشنواره اضافه شد.

     

    تعداد بازدید: 57
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر