اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 51
    کد: 173960
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۲/۱۴
    در فرهنگسرای فناوری و رسانه برگزار شد

    برگزاری جشنواره سراسری نقالی و شاهنامه‌خوانی

    نخستین جشنواره سراسری نقالی و شاهنامه‌خوانی با هدف ترغیب کودکان به یادگیری آموزه‌های شاهنامه برگزار شد.
    جشنواره سراسری نقالی و شاهنامه‌خوانی

     به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی مشهد، امروز شنبه 14 اردیبهشت‌ماه نخستین جشنواره سراسری نقالی و شاهنامه خوانی با حضور اعضای شورا و مدیران شهری و 25 کودک و نوجوان نقاله‌خوان در فرهنگسرای فناوری و رسانه برگزار شد.

    این جشنواره با هدف تشویق و ترغیب کودکان به یادگیری آموزه‌های شاهنامه و شناسایی و کشف استعدادهای کودکان برگزار گردید. همچنین تعداد 450 اثر از سراسر کشور به دبیرخانه این جشنواره ارسال و از این تعداد 25 اثر انتخاب شده است؛ همچنین 6 اثر به عنوان آثار نهایی این جشنواره برگزیده شدند.

    معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد بر تلاش در زمینه ارتقاء دانش شهروندان در حوزه فردوسی‌شناسی تاکید کرد.

    مهدی زارعی با بیان این مطلب در نخستین جشنواره ملی و سراسری نقالی و شاهنامه‌خوانی کودک و نوجوان که در فرهنگسرای فناوری و رسانه برگزار شد، افزود: اهتمام ویژه فردوسی در شاهنامه انکارناپذیر بوده و امید است با برگزاری جشنواره‌هایی از این دست، شرایط مناسبی برای ارتقاء سطح دانش همگان در حوزه فردوسی‌شناسی فراهم آید.

    وی اجراهای قوی فرزندان و کودکان را دست مایه‌ای برای سال‌های پیش رو خواند و افزود: با برگزاری این جشنواره حداقل کاری را که می‌توانیم در حق سراینده شاهنامه بزرگ رقم بزنیم، انجام داده‌ایم.

    معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: در حقیقت با برگزاری این جشنواره کودکان ما یاد می‌گیرند عِرق ملی، میهنی و مذهبی خود را نمایش دهند. کاری که فرزندان ما آغاز کرده‌اند پیوند دهنده دو عنصر مذهب در کنار ملیت و هویت ماست.

    زارعی تاکید کرد: فردوسی بخشی از هویت همه ایرانی‌ها و فارسی زبانان سراسر دنیاست و خوشحالیم که این اتفاق در مشهد افتاده و با محوریت مشهد در این سطح سنی آغاز شده است.

    رقابت نهایی ۲۵ کودک و نوجوان 

    دبیر اجرایی نخستین جشنواره سراسری نقالی و شاهنامه‌خوانی از رقابت نهایی ۲۵ شرکت‌کننده از ۱۳ شهرستان کشور در این جشنواره خبر داد.

    ملیحه عطاریانی افزود: در نخستین جشنواره سراسری نقالی و شاهنامه‌خوانی که ویژه دو گروه سنی کودک و نوجوان برگزار شد، ۴۳۷ نفر شرکت کردند که از این بین ۲۵ اجرا به مرحله نهایی راه یافت.

    وی با اشاره به اینکه این تعداد شرکت‌کننده از ۱۳ شهرستان کشور حضور یافتند، افزود: از این تعداد ۸ نفر از مشهد حضور دارند.

    دبیر اجرایی نخستین جشنواره سراسری نقالی و شاهنامه‌خوانی خاطرنشان کرد: ارشیا شریفی، ارشنوس شریفی، هستی کشاورز، هلنا پوری، امیرمحمد موسایی، عسل ناصری، حُسنا معیری، یکتا‌سادات نمکی، امیراحسان کرمی، آتنا شریفی، آتوسا شریفی، مانی تیموری، آفرین فردوسی، المیرا موری، حوریا جهان‌پور، ماریا رصافان، ترنم علی‌پور، سارا مرادی، پارسا مجیدی، نگار گودرزیان، پارسا مجیدی، نگار گودرزیان، صنم علی‌نیا، آنوشا الوندی، آسیه نوذرپور، سپندار مذقیامتی، عارفه کاشفی، نازنین‌زهرا ظریف، کیانا رهنورد و یکتا عسکری ۲۵ شرکت‌کننده این رویداد فرهنگی و هنری هستند که با یکدیگر به رقابت پرداختند.

    عطاریانی گفت: ۶ برگزیده این رویداد فرهنگی و ادبی با رای تیم ۵ نفره هئیت داوران انتخاب شده و به عنوان برترین‌های این جشنواره سراسری معرفی شدند.

    بازخوانی و انتقال میراث فردوسی توسط نسل جوان 

    رییس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد خواستار بازخوانی و انتقال میراث فردوسی با حضور نسل جوان و نوجوان کشورمان شد.

    سید مسعود ریاضی با بیان این مطلب در نخستین جشنواره ملی و سراسری نقالی و شاهنامه خوانی کودک و نوجوان که در فرهنگسرای فناوری و رسانه برگزار شد، بیان‌کرد: شاهنامه فردوسی جایگاه خاصی برای نسل جوان دیده است. پس امیدوارم بازخوانی و انتقال این میراث فرهنگی تنها در شکل سنتی خود نباشد بلکه پیشرفت کند و به روز شود و با تکیه بر حضور نسل جوان این مهم زودتر اتفاق افتد.

    وی افزود: از سنین نوجوانی با شاهنامه آشنا شدم و عشق به فردوسی از همان زمان تاکنون در من بوده است.

    رییس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد با اشاره به تلاش شورای پنجم بر سر ترویج فرهنگ فردوسی‌پژوهی، بیان کرد: از ابتدای شورای پنجم صحبت بر سر این بود که باید فردوسی و شاهنامه به سراغ مردم بیاید. چرا که فردوسی همواره در بین متخصصان و صاحبنظران هست و ضرورت دارد فرهنگ شاهنامه‌خوانی را بین مردم ترویج دهیم.

    ریاضی خاطرنشان‌کرد: این کاری که به همت شهرداری در دست انجام است، می‌تواند اثراث مثبتی داشته باشد تا فردوسی را به میان مردم آوریم و خوب است فردوسی خوانی با نقالی ترویج داده شود.

     

    تعداد بازدید: 51
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر