• دوشنبه،04 شهریور 1398
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 93
    کد: 174560
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
    در نشست خبری همایش شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم مطرح شد

    شاهنامه پیوندی از ایران تا فراسوی مرزها

    صبح امروز 21 اردیبهشت‌ماه، نشست خبری همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم با حضور معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری و جمعی از مسئولین شهری و استانی در سالن شهدای شهرداری مرکز برگزار شد.
    نشست خبری همایش شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم

    به گزارش پایگاه اطلاع‏‎رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: در کنار مضجع منور رضوی، یکی از ظرفیت‎های بزرگ مشهد را فردوسی بزرگ، توس وشاهنامه می‎دانیم و در مشهد با افتخار به دنبال این هستیم که این دو عنصرمذهبی و ملی را به عنوان ظرفیت‎های بزرگ حوزه ادبیاتی و گردشگری به هم پیوند دهیم تا بتوانیم مشهد را در سطح ملی و بین‌المللی به جهان معرفی کنیم.

    مهدی زارعی با اشاره به بحران هویتی که گریبانگیر جوامع بشری است، افزود: ملتی می‎تواند بقاء خود را تضمین کند که هویت خود را حفظ کند. ادبیات هر ملتی مهم‎ترین میراث فرهنگی آن کشور است، فردوسی یکی از بزرگترین شاعران ایران و جهان محسوب می‎شود.

    معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با بیان اینکه شاهنامه کتاب ضد غوغا و ضد تفاخر است، بیان کرد: شاهنامه در نهایت جوانمردی با سایرین تعامل برقرار می‎کند و شناسنامه راستین ایران عزیزما است.

    زارعی با اشاره به اینکه برنامه‎های متنوعی از سوی مدیریت شهری تدارک دیده شده، گفت: این برنامه‎ها از آبان ماه سال گذشته آغاز شده و تاکنون در حال انجام است.

    وی در خصوص اهداف برگزاری این همایش، گفت: انتشار دانش و یافته‎های نو درباره شاهنامه و فردوسی بزرگ و ماهیت توس، تاکید بر نقش گسترده شاهنامه و شخصیت برجسته فردوسی در سطح ملی و بین‎المللی و تاکید بر اشتراکات هویتی در کشورهای همسایه و ایران از اهداف برگزاری این همایش است.

    معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: توجه به توس به عنوان خاستگاه حماسه های ایران زمین، ارتباط با صاحب نظران و دغدغه مندان به حوزه ادبیات فارسی و خراسان شناسی، جذب توجه بین المللی به فرهنگ شاهنامه و فردوسی و گسترش آموزه های اخلاق مداری و دادورزی از دیگر اهداف برگزاری این همایش است.

    افتتاح جلوخان با مشارکت شهرداری

    مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: اشعار شاهنامه فردوسی هدایت کننده احساسات عمیق بشری است. 

    ابولفضل مکرمی‌فر در ادامه افزود: ما می‌توانیم با ادبیات و زبانی که خلق کرده شعر بگوییم. شعری که می‌تواند هدایت کننده احساسات عمیق بشری و عرفان و احساس باشد. خنده و گریه را به نمایش بگذارد و معنویت داشته باشد. 

    مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با تاکید بر اینکه شهرداری مشهد اقدامات سترگی در زمینه فرهنگی اجرا کرده، گفت: همچنین در زمینه احیای بازآفرینی عناصر ارزشمند شهری چه در بازسازی بازار فرش، برپایی پاتوق‌های فرهنگی در خیابان‌های شهر، نصب المان‌ها و حتی در بازسازی شهر تاریخی توس شکل داده است. 

    مکرمی‌فر خاطرنشان کرد: این همایش ابداعی است تا ما را با دریچه‌ای از کتاب بزرگ شاهنامه آشنا کند. چه اینکه فردوسی تنها مختص به یک منطقه نیست و فراتر از مرزهای جغرافیایی نقش‌آفرینی کرده است و با خلق ادبیات فارسی در خارج از مرزهای کشور، این خدمت را گسترش داده است. 

    وی با اشاره به اینکه تحول شگرفی در زمینه فردوسی شناسی ایجاد شده، اظهار کرد: این تحول پس از نیم قرن مسکوت ماندن صورت گرفته و ارزشمند است. 

    احداث جلوخان فردوسی با مشارکت شهرداری

    مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به اهم اقدامات عمرانی صورت گرفته در شهر توس اشاره کرد و گفت: کار احداث جلوخان فردوسی با مشارکت شهرداری و با اعتبار 12 میلیارد تومان آغاز شد و در روز بزرگداشت فردوسی بهره‌برداری خواهد شد. 

    مکرمی‌فر ادامه داد: همچنین در پاییز سال گذشته با اعتبار 3 میلیارد و 200 میلیون تومان پروژه برج و باروی توس را به طول 7 کیلومتر آغاز کردیم. 9 میلیارد تومان برای این مهم در سفر هیات دولت تصویب شده که در صورت اختصاص اعتبار، این برج و بارو به سمت دروازه رزان ادامه پیدا خواهد کرد و امید است توقفی در این پروژه رخ ندهند. 

    وی خاطرنشان کرد: عمارت چهار برج به وسعت 5 هزار مترمربع با اعتبار یک میلیارد تومان با مشارکت شهرداری اجرایی شد و در روزهای آینده مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. 

    رونمایی از آثار بزرگ ترین تندیس ساز حماسی روسیه در مشهد 

    معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: هم زمان با آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم، از آثار بزرگ‌ترین تندیس ساز حماسی روسیه رونمایی می‎شود.

    نرگس شالچیان در ادامه افزود: آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم در روز دوشنبه 23 اردیبهشت ماه در محل تالار شهر برگزار خواهد شد و سخنرانی و رونمایی از آثار برجسته مجسمه ساز روسی استاد «فئوفان» بزرگترین تندیس ساز حماسی در نگارخانه شهر از جمله برنامه‌های تعریف شده در آیین افتتاحیه است.

    وی ادامه داد: رونمایی از فرشی با الهام از هفت‌خان فردوسی و نمایشگاه «قاب‌های سنگی صلح» آثار خطاطی استاد صالحی از جمله ویژه برنامه‌های آیین افتتاحیه نیز است.

    معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با بیان اینکه روز 23 اردیبهشت از ساعت 16 الی 19 برگزاری پنل‌های تخصصی و ارائه مقاله را در دانشگاه فردوسی داریم، اظهار کرد: بعد از اتمام پنل‌های تخصصی برنامه شب‌های فرهنگی در یکی از خانه‌های تاریخی مشهد برگزار می‌شود.

    شالچیان تصریح‌کرد: در صبح روز سه شنبه 24 اردیبهشت ماه از ساعت 9 صبح تا 13پنل تخصصی با حضور اساتید دانشگاهی در دانشگاه فردوسی خواهیم داشت. همچنین از ساعت 16 تا 19 همان روز برنامه اهدای ششمین دوره اعطای نشان فردوسی به فرهیختگان ادبیات و شعر فارسی را داریم.

    وی همچنین از ماراتن پیاده روی برخی از پیشکسوتان کشتی با پیام ثبت جهانی توس از سه راه فردوسی تا ارامگاه این شاعر نامدار و مراسم ویژه فرهنگی آستان قدس رضوی و رونمایی از نسخ خطی و چاپی مرتبط با شاهنامه از قرن 10 تا پایان دوره قاجار در عصر روز 24 اردیبهشت ماه خبر داد.

    معاون گردشگری و زیارت شهرداری مشهد گفت: در عصر روز 25 اردیبهشت ماه از ساعت 15 تا 17 رونمایی از دو مجسمه ساخته شده برای نصب در سه راه فردوسی و میدان هفت خان و مراسم افتتاح جلوخان فردوسی را در دستور کار خواهیم داشت، همچنین از ساعت 17 تا 19 مراسم فرهنگی بزرگداشت فردوسی و اختتامیه این همایش بین‌المللی در آرامگاه فردوسی برگزار خواهد شد.

    تلاش در جهانی کردن اندیشه‎های شاهنامه

    رئیس همایش بین‎المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم بر جهانی و بین‏‎المللی کردن اندیشه‌های شاهنامه تاکید کرد.

    محمدجعفر یاحقی گفت: این همایش قدمی آغازین برای بین‌المللی کردن اندیشه‌های شاهنامه است. خراسان با وجود بارگاه امام رضا(ع) ظرفیت معنوی خاص خود را دارد، با وجود آرامگاه فردوسی ظرفیت گردشگری و ملی و فرهنگی را دارد. ما با این دو بال حرکت می کنیم و این دو ظرفیت در کمتر شهری پیدا می‎شود.

    وی با اشاره به برگزاری تئاترهای مختلف در کشورهای دنیا، اظهار کرد: چرا اینجا تئاترهای مختلف شکل نگیرد و حرکت فرهنگی نباشد چراکه از همه جهان برای دریافت فرهنگ ایران به این کشور مراجعه کنند. 

    رئیس همایش بین‎المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم ابراز امیدواری کرد: در ساخت وسازهای آینده این مهم اجرایی شود تا به لحاظ حسی بتوانیم این فرهنگ را گسترش دهیم. 

    وی با تاکید براینکه شاهنامه تکیه گاه زبان فارسی است، اظهار کرد: شاهنامه پرچم زبان فارسی را افراشته نگاه داشته است.

    رئیس همایش بین المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم بیان کرد: فرصتی برای همگرایی نهادهای مختلف دست داده تا این همایش متفاوت برگزار شود. به ویژه اینکه در این شرایط خاص سیاسی و تاریخی برگزاری این همایش دارای معنای خاصی است که به رغم همه تبلیغات علیه فرهنگ و نظام کشورمان، می‎تواند نتیجه بخش باشد.

    یاحقی با اشاره به اینکه فردوسی این ظرفیت را دارد که گویای ارزش‎های ملی و هویتی‌مان باشد، گفت: شاهنامه تنها یک کتاب تاریخی داستانی نیست. شاهنامه منشور فرهنگی است که همه ابعاد تاریخی و سیاسی سرزمین ایران و سرزمین‎های مجاورر ا نمایش داده است و امروز نیز شاهنامه متعلق به مرزهای جغرافیایی کشورمان نیست. بلکه متعلق به فرهنگ آریایی است.

    حضور سفیران از کشورهای مختلف

    دبیر علمی همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم از ارسال 320 مقاله به دبیرخانه همایش خبر داد.

    علیرضا قیامتی گفت: فراخوان این همایش به 52 کشور دنیا ارسال شد و در مجموع 320 مقاله و چکیده مقاله از کشورهای مختلف دنیا به دبیرخانه این همایش بین‌المللی ارسال شده است که 49 مقاله خارجی از 21 کشور جز مهم ترین مقالات به شمار می رود.

    وی با بیان اینکه فراخوان این همایش از مردادماه سال گذشته آماده شده است، افزود: این فراخوان به تمامی مراکز پژوهشی و دانشگاهی به خصوص دانشکده‌های ادبیات سراسر کشور فرستاده شد.

    دبیر علمی همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم با اشاره به اینکه یکی از اهداف برگزاری چنین همایش‌هایی پیوند شاهنامه با مسائل جهانی است، گفت: ما ایرانیان به شاهنامه نگاه ملی داریم اما جایگاه شاهنامه در درجه نخست جهانی و انسانی است و در مرحله بعد ایرانی و ملی.

    قیامتی با تاکید بر اینکه بخش جهانی و برندینگ شاهنامه مورد غفلت واقع شده است، ادامه داد: همه ما وجه همه جانبه‌گری شاهنامه را نادیده گرفته‌ایم. در حالی که شاهنامه اثری جهانی است. گفتار و اندیشه فردوسی فارغ از ملیت و دین است لذا هر انسان با باور و دین خود مخاطب فردوسی است.

    وی تصریح کرد: شاهنامه بزرگترین حماسه جهان است و غربی‌ها نیز بر این باور اذعان کرده‌اند. حماسه‌های شاهنامه با هیچ حماسه دیگری قابل قیاس نیست. شاهنامه اثری است که با ستایش خرد اغاز می شود.

    دبیر علمی همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم با اشاره به اینکه هیچ کتاب و اثر فرهنگی به اندازه شاهنامه در جاده ابریشم موثر نبوده است، گفت: در کشورهای مختلف دنیا اسم‌های رستم، اسفندیار، سیاووش و... به فراوانی وجود دارد و این نشان از جهان شمول بودن شاهنامه دارد.

    قیامتی عنوان کرد: نام بسیاری از مکان‌های شاهنامه را در کشورهای مختلف مشاهده می‌کنیم به عنوان مثال؛ تخت رستم را در ازبکستان و تاجیکستان و چند کشور دیگر داریم.

    قیامتی شاهنامه را نامه فرهنگ ایران دانست و گفت: یک بخش شاهنامه اختصاص به جنگ دارد و فردوسی در مابقی این کتاب عظیم به حکایت و پند و اندرز می‌پردازد. در واقع خود جنگ‌ها بیشتر برای پند و اندرز، حکمت و اخلاق به کار رفته است.

    وی با تاکید بر اینکه جهان بینی شاهنامه اصل اولی است که به دست فراموشی سپرده شده، افزود: در این همایش در پی تقویت این آرمان هستیم تا تمام دنیا بفهمد که فردوسی برای همه فرمانروایان منشور شهریاری و فرمانروایی نوشته است.

    دبیر علمی همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم با بیان اینکه بعد از هزاره فردوسی این همایش بین‌المللی یکی از معدودترین اقدامات در شناخت و معرفی فردوسی بوده است، ابراز کرد:حضور سفیران کشورهایی همچون افغانستان، هندوستان، آذربایجان، ترکیه، گرجستان، قزاقستان، لهستان، انگلستان، اسپانیا در این همایش قطعی شده است.

    وی با تاکید بر اینکه این همایش به ثبت جهانی توس نیز کمک خواهد کرد، ادامه داد: مسیر نیشابور، توس و مرو با دارا بودن دو شاخصه اصلی که یکی به لحاظ باور و مذهب برای ایرانیان از جایگاه خاصی برخوردار است.

     

    تعداد بازدید: 93
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر