• سه شنبه،21 مرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 148
    کد: 174711
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۲/۲۳
    نخستین همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» برگزار شد

    مرزها دیگر اساس دوری ما نیستند

    نخستین رویداد فرهنگی و بین المللی با هدف بزرگداشت مقام حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور اندیشمندان و پژوهشگران خارجی در مشهد برگزار شد.
    نخستین همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم»

     به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، صبح امروز نخستین همایش بین‌المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» با حضور مهدی زارعی معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی، جمعی اعضای شورای شهر، شاهنامه پژوهان و اساتید دانشگاه‌های بین المللی، رییس کمیسیون ملی یونسکو در ایران و رییس موسسه فرهنگی اکو در ایران برگزار شد.

    بیشتر از همیشه نیازمند آموزه‌های شاهنامه

    معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در ابتدای این همایش گفت: شاهنامه گنجینه اخلاق است و بخش جدایی‌ناپذیر از هویت فرهنگی ایران به شمار می‌رود.

    مهدی زارعی افزود: این اثر فصیح بخش جدایی‌ناپذیر از هویت فرهنگی ایران به شمار می‌رود. هر ملتی دارای اسطوره‌های بزرگی است که ریشه در فرهنگ و ادب آن ملت داشته و از فرهنگ غنی آن کشور سرچشمه می‌گیرد و شاهنامه نیز ریشه در فرهنگ غنی ایران دارد. وی با اشاره به اینکه شاهنامه اثری است که عامل وحدت و دوستی میان ملت‌هاست، بیان‌کرد: شاهنامه اثر داستانی صرف نیست. بلکه ارزش‌های انسانی و خردمندانه اساس آن است.

    معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد به شرایط دنیای امروز اشاره کرد و گفت: در شرایط امروز به نشر اندیشه‌های فردوسی بزرگ نیازمندیم تا بتوانیم ریشه‌های اصیل ایرانی را بشناسیم و در تهاجم فرهنگ‌های غریبه دچار آماج نشویم.

    زارعی در ادامه تصریح کرد: ما دو رسالت عمده بر دوش داریم که باید به آن توجه کرد. نخست وجه انسانی و جهانی شاهنامه است و دیگری اهتمام به این موضوع که شاهنامه در فرهنگ توده مردم وارد شده و زندگی و باورهای آنان تاثیرگذار است. امیدواریم این همایش بتواند در افق بدبینی برخی افراد، پیام صلح و دوستی ما را به جهان برساند.

    منطقه توس آماده اجرای پروژه‌های فرهنگی

    رییس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد گفت: از همکارانم در شورای اسلامی شهر تشکر می‌کنم که اسباب این را فراهم کردند که توجه بیشتری به منطقه توس و فردوسی شود. سال‌ها بود که در این منطقه کار عمرانی خاصی اتفاق نیافتاده بود.

    سید مسعود ریاضی افزود: شاهنامه در گذشته نقطه‌ای بارز در مسیر جاده ابریشم بود. امروز این نقطه  یک گذرگاه تاریخی است که از گذشته پر افتخار می‌تواند ما را به آینده روشنی برساند. 

    وی با بیان اینکه حدود 50 سال است که کار عمرانی در محدوده توس رخ نداده، خاطرنشان کرد: اما 5 ماه است که پروژه احداث جلوخان فردوسی کلید خورده و 60 درصد آن تکمیل شده و در روز بزرگداشت فردوسی رونمایی می‌شود. همچنین مطالعات پروژه پردیس در فضایی به مساحت 30 هکتار شروع شده و امیدواریم تا پایان سال وارد فاز اجرایی شود. 

    شورای اسلامی شهر مشهد پرچم‌دار ادب فارسی

    دبیر کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: به شورای شهر مشهد که پرچم ادب فارسی را در خراسان برافراشتتند، تبریک می‌گویم. این موضوع شگفت‌انگیز است که شخصیت‌های برجسته‌ای که تمام عمر با عشق و علاقه در زمینه ارتقا و اعتلای فرهنگ و ادبیات فارسی کار کردند امروز میزبان همه ما در این رویداد هستند. 

    حجت ایوبی در ادامه افزود: جای این گونه اقدامات در مشهد خالی بود و از انتخاب نام همایش تحت عنوان شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم که جایگاه فرهنگی بالایی در منطقه و جهان دارد، خرسندیم. آشنایی با چهره‌هایی که امروز در این رویداد فرهنگی از سایر کشورها آمده‌اند تا آیین بزرگداشت فردوسی را در کنار ما ایرانیان و فارسی‌زبانان جشن بگیرند، ارزشمند و قابل تقدیر است.

    مرزها دیگر اساس دوری ما نیستند

    دبیر علمی همایش بین المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» گفت: شاهنامه بزرگترین سندی است که هویت مذهبی و ملی ما را بهم پیوند می‌دهد. فردوسی با ارادت و دوستی خاندان عصمت و طهارت معجونی را ساخته که فرهنگ ایران را با دوستی و صلح  معرفی می‌کند.

    علیرضا قیامتی افزود: این اثر شاخص و جهانی، عامل وحدت‌بخش ایرانیان در طول تاریخ بوده و هر دوره که ایرانیان به سختی بر خوردند با درآمیختن هویت مذهبی و ملی و الهام از شاهنامه در برابر دشمن ایستادند. شاهنامه کتاب پیوند حوزه تمدنی ایران و آسیای مرکزی است و در واقع کتاب همه ماست و مرزها دیگر اساس دوری ما نیستند.

    وی تصریح کرد: شاهنامه یک کتاب جهانی است و آیین‌های آن را می توان در جای جای جهان دید. بزرگترین نوع پیوند را در این کتاب می‌تواند دید. علاوه بر اینکه حماسه‌ها را به تصویر می‌کشد و جنگ را نکوهش می‌کند، همه را به آشتی و صلح و مودت دعوت می‌کند. تا زمانی که صلح است نباید دست به جنگ و شمشیر ببریم. هنگام پیروزی حق ندارید با اسیرها بدرفتاری، به کشتگان بی‌احترامی  و یا شهرها را ویران کنید، پیام شاهنامه جایی برای کینه نمی‌گذارد.

    ایجاد اتحادیه کشورهای مسیر راه ابریشم

    رییس موسسه بین‌المللی فرهنگی اکو گفت: تسریع در رفت و آمد اتباع و برگزاری رویدادهای فرهنگی زمینه‌ساز توسعه گردشگری در بین کشورهای حوزه این مسیر می‌شود. رویکرد ما نیز صلح و آرامش و امنیت برای همه ملل منطقه است و می‌توانیم با بهره‌گیری از فضای صلح آمیز شاهنامه در راستای صلح و دوستی گام برداریم و از فضای صلح بهره ببریم.

    محمدمهدی مظاهری افزود: باید دولت‌های مسیر جاده ابریشم به دنبال ایجاد اتحادیه کشورهای حوزه راه ابریشم باشند تا این منطقه را به یکی از قطب‌های فرهنگی اقتصادی جهان تبدیل کنند. موسسه بین‌المللی اکو نیز در این زمینه طرحی را با عنوان «راه ابریشم راه صلح» پایه‌ریزی کرده است.

    وی تصریح کرد: تسریع در رفت و آمد اتباع و برگزاری رویدادهای فرهنگی زمینه‌ساز توسعه گردشگری در بین کشورهای حوزه این مسیر است. رویکرد ما نیز صلح و آرامش و امنیت برای همه ملل منطقه است و می‌توانیم با بهره‌گیری از فضای صلح آمیز شاهنامه در راستای صلح و دوستی گام برداریم و از فضای صلح بهره ببریم.

    وی ادامه داد: شاهنامه هویت ایران را سندیت می‌بخشد و آداب و روحیات و خلقیات مردم ایران را به تصویر می‌کشد؛ حیات فرهنگی ایران را احیا می‌کند و زبان فارسی را جانی دوباره می‌بخشد.

    شاهنامه متعلق به فرهنگ ایرانی

    مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این همایش گفت: شاهنامه حلقه اتصال بین کشورهای فارسی‌زبان است و هرکس به ادبیات ایران علاقه‌مند می‌شود، شاهنامه را الگو موضوعات تحقیقاتی خود قرار می‌دهد. 

    محمدمهدی مروارید افزود: عده‌ای فکر می‌کنند شاهنامه منظومه حماسی و داستانی است اما در واقع این اثر فصیح و بی‌بدیل، دایره‌المعارف ایرانی آداب و فرهنگ ایرانیان است و سبک زندگی ایرانی-اسلامی، جشن‌های شادی و مراسم سوگواری و تمدن ایرانی در آن به تفضیل قید شده است.

    وی تصریح کرد: اهدای نشان فردوسی به فرهیختگان و شاهنامه پژوهان، توسعه منطقه توس و اجرای این همایش در سطح بین‌الملل و رویداد بزرگ بزرگداشت فردوسی با حضور فرهیختگان همه نشان از پیشرفت کشور در مسیر ارتقا فرهنگ و ادب ایرانیان است.

     

    تعداد بازدید: 148
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر