• چهارشنبه،15 مرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 186
    کد: 175469
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
    گزارشی از میزبانی متفاوت مردم از یکدیگر در «بهار جان‌ها»

    میزبان شمایید

    جشنواره «بهار جان‌ها» در تمام فرهنگسراهای سطح شهر و بوستان‌های بزرگ در حال اجرا است و تا آخر ماه مبارک رمضان ادامه دارد، سفره‌های مهربانی‌تان را بردارید و با ما همراه شوید.
    گزارش متفاوت از بهار جان‌ها و سفره‌های ساده افطاری

     حال و هوای مشهد قدیم، آن وقت‌ها، به جای بیشتر ساختمان‌های شهر تا چشم کار می‌کرد باغ بود و درخت‌های توت تنومند، بچه‌ها بودند و سر و صدای بلندِ بازی‌های کودکان، همه چیز انگار جور دیگری بود. ماه رمضان که از راه می‌رسید سفره‌های با صفای افطاری از این سر اتاق تا آن سر پهن می‌شد، روی ماقوت‌ها و شله‌زردهای نذری با دارچین خیلی ساده و بدون تشریفات تزئین می‌شد.

     تنگِ غروب آن‌هایی که خانه و حیاطی داشتند، زمین را آب‌پاشی می‌کردند، گوشه‌ای فرشی پهن می‌شد و اهل خانه یکی یکی اسباب افطاری را سر سفره می‌آوردند و بیشتر از آنکه مهم باشد چه چیزی می خورند، به «حرف زدن» و «از حال هم باخبر بودن» اهمیت می‌دادند. در خانه همیشه باز بود و سفره افطاری، بهانه‌ای برای چند ساعت بیشتر در کنار هم بودن. با چند چیز ساده و یک سفره زیبا سر حرف‌ها باز می‌شد. تا به خودمان می‌آمدیم پاسی از شب گذشته بود و بوی پیاز داغ از آشپزخانه، ندای یک سحری دیگر را می‌داد.

    اما حالا زندگی مدرن در کلانشهرها، به چهار دیواری‌های آپارتمانی محدود شده و دیگر از آن حوض‌های کوچک با کاشی‌های آبی، زیاد خبری نیست. انگار آدم‌ها این روزها دل و دماغ پیک-نیک رفتن را هم ندارند و از سفره‌های افطاری و شب‌نشینی‌های بهار و تابستان، فقط چند خاطره محو در ذهن‌ها باقی مانده است. 

    سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد امسال در ماه مبارک رمضان، خواسته باز هم فضایی را ایجاد کند تا سری به خاطرات آن روزها بزند و تا حد امکان شرایطی را فراهم کند که خانواده های روزه دارنزدیک به محل زندگی خود جایی برای همنشینی و گفتگو داشته باشند. به یاد آن روزها و صمیمت‌هایش، در هر منطقه شهری خیابان یا فضای مناسبی برای پهن کردن یک سفره ساده افطاری مهیا شده، جایی که می‌توان نمازی خواند، چند صفحه قرآن تلاوت کرد و با دوست و فامیل و همسایه یک افطاری ساده بر پا کرد. اگر توانسته باشید به سفره‌های ساده افطاری و این پویش مردمی سری بزنید با عبارت «بهار جان‌ها» و «میزبان باشیم» روبرو شده‌اید. چندین خیابان، فرهنگسرا و بوستان در مناطق سیزده‌گانه مشهد میزبان شهروندانی هستند که به این دعوت ساده شهرداری مشهد پاسخ مثبت داده‌اند.

    در کنار این سفره‌ها غرفه‌هایی در اختیار جمعیت‌ها و گروه‌های مردمی و خیریه قرار گرفته و در هر خیابان تعداد قابل توجهی غرفه ورزش، سرگرمی و بازی کودکانه هم مهیاست تا در کنار این پالایش روحی ماه رحمت، همه اعضای خانواده سهمی در این رویداد بزرگ داشته باشند.

     قلب تپنده این خاطرات در میدان جانباز برپاست، از چند ساعت قبل از افطار، صندلی‌ها با چیدمانی ساده در مقابل سکویی که برای اجرای برنامه‌ای ویژه آماده شده، چیده می‌شود. فواره‌ها با ریتم حس انگیزی بالا و بالاتر می‌رود و همه چیز برای این همنشینی ساده فراهم می‌شود.

     چند غرفه با اسم‌های مختلف ایجاد شد که حتی آن‌ها هم، جایی بین گذشته و حال زندگی ما می‌کنند. از غرفه‌های بازی بومی-محلی و نقاشی لی لی روی زمین گرفته تا آموزش ساخت تراریوم و نگهداری از گل‌های آپارتمانی، از غرفه جمع‌آوری نذر دیه با هدف آزاد کردن زندانیان جرایم غیرعمد گرفته تا پایگاهی برای آموزش فرهنگ شهروندی و قول و قرارهای شهروند نمونه. 

    بچه‌ها هم در این فضا حال و هوای دیگری دارند، از آب بازی کنار حوض تا فوتبال دستی در خیابان، بادکنک بازی، گریم صورت، آموزش و ساخت اریگامی شرایط را برای پیدا کردن دوست‌های تازه برای تعطیلات تابستان مهیا شده است.

    خانواده‌ها و حتی زوج‌های جوان، فارغ از تمام دغدغه‌های روزمره، چند ساعتی در همهمه دلپذیر اوقات بعد از افطار کنار هم می‌نشینند. گاهی خوراکی‌های کوچک از کیف‌های دستی بیرون می‌آید و تا آنجایی که جواب می‌دهد، دست به دست می‌چرخد.

    یکی از مطالبات عمومی مردم ایجاد فضایی با نشاط در شهر بود، خواسته‌ای که اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر قولش را داده بودند حالا به خیابان‌های این شهر برگشته است. صدای خنده‌های بچه‌ها و باز شدن چروک‌های صورت پیر و جوان، هنگام اجرای برنامه¬ها در خیابان گواه بر این موضوع است.

    روح شادی در همه شهر

     روح شادی، گفتگو، همزیستی و دوری از درگیری‌ها چند ساعتی به شهر باز می‌گردد. فضایی که تنها به میدان جانباز ختم نمی‌شود. اجرای برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی و مذهبی در بوستان‌های بزرگ شهر، فرهنگسراها و مناطق منتخب سطح شهر تا آخرین روز ماه مبارک رمضان ادامه دارد.

    برپایی نماز جماعت، جزءخوانی قرآن کریم، مناجات‌خوانی، گفتگوهای تخصصی، قرعه‌کشی و مسابقه، پانتومیم، مسابقات ورزشی و بومی و حضور هنرمندان مطرح در این جشنواره از دیگر برنامه-های این دورهمی‌های ساده شبانه است. 

    مهم‌ترین قسمت این رویداد بزرگ، طرح افطاری ساده و پویش میزبان باشیم است. کمی قبل از ورود به ماه مبارک رمضان شهرداری مشهد اعلام کرد، قصد دارند با ارائه امکانات ساده فضایی را برای افطاری‌های کوچک و ساده فراهم کنند تا ساعتی دور از همه تشریفات در کنار خانواده و همشهریانمان بگذارنیم. زمین‌های فرش شده، میز و صندلی‌ها سفید و سماورهای بزرگ آب‌جوش آماده این همنشینی‌های شبانه و ساده است.

     می‌شود با افطاری ساده و چند چیز کوچک برای باز کردن روزه در کنار همسایه‌ها نشست و مهربانی را دست به دست کرد. فراهم کردن این فضا باب آشنایی‌ها تازه، پیدا کردن هم صحبت‌ و... را فراهم کرده است. 

    حرف‌هایی از دل شهر

    حسن برزگر، ساکن منطقه 2 : «شب گذشته بعد از افطار برای خرید خانه بیرون آمدیم و دیدیم صدای خنده و شادی بچه‌ها می‌آید، صندلی‌های زیادی چیده شده بود و مجری مشغول اجرای برنامه بود. کمی جلوتر آمدیم و متوجه شدیم برنامه برای عموم است. آخر برنامه هم پرسیدیم چه زمانی شروع می‌شود و جریان چیست. ماه مبارک امسال شهرداری با اجرای این برنامه میزبان همه مشهدی شد. چقدر خوب است که این ایام را جشن بگیریم و احساس کنیم ماه میهمانی خداست و به شکرانه این نعمت با همشهری‌ها و همسایه‌ها دور هم جمع شویم و شکرگزار این نعمت باشیم.»

    فاطمه موسوی‌نژاد ساکن منطقه 12: ماه رمضان همه آدم‌ها را جور دیگری مهربان می‌کند. به نظرم لازم است هر روز آن را جشن بگیریم و به همین بهانه دور هم جمع شویم. در گروه مجازی که اهالی ساختمان در آن عضو هستند، دیدم که یکی از دوستان گفته بود شهرداری فضای خوبی در خیابان امیریه برای افطار و نماز جماعت و برنامه‌های جانبی مهیا کرده است. با خانم‌های ساختمان تصمیم‌گرفتیم با غذایی مختصر به همراه بچه‌ها در این برنامه شرکت کنیم. اتفاقا اینجا با چند نفر از اهالی محل آشنا شدم و «احساس رضایت» بهترین چیزی است که از اجرای این برنامه‌ها به این شکل، می‌توانم بگویم.»

    محمداسماعیل مشهدی، ساکن خیابان دانشجو: « ماها که سن و سالی را گذراندیم و هم‌صحبت‌هایمان کم شده‌اند، دلمان می‌خواهد با مردم بیشتر حرف بزنیم، منزوی نباشیم و اصلا دلمان می‌خواهد این کوله بار تجربه را یک‌جای زمین بگذاریم، چند کلمه حرف بزنیم و چیزهایی که از زندگی کردن یاد گرفتیم را به دیگران منتقل کنیم. ما برای همیشه زنده ماندن نیاز به تکثیر داریم، آن‌هم با تعامل و ارتباط‌گرفتن با مردم. تقریبا هر شب در این برنامه خوب شرکت کردم، می‌گویند طرح شهرداری است. دستشان درد نکند که با بهانه میهمانی خدا، کوچه و خیابان را تزئین کرده‌اند و میان همه مشکلات معیشتی و روحی مردم، تلاش می‌کنند همه را دور هم جمع کنند و رسم‌های از یاد برده را زنده کنند. برای ما خوب است که در پیری به روزهای خوش و پر از صمیمیت گذشته‌مان برگردیم».

    جشنواره «بهار جان‌ها» در تمام فرهنگسراهای سطح شهر و بوستان‌های بزرگ در حال اجرا است و تا آخر ماه مبارک رمضان ادامه دارد، سفره‌های مهربانی‌تان را بردارید و با ما همراه شوید.

     

    تعداد بازدید: 186
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر