• چهارشنبه،27 شهریور 1398
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 57
    کد: 176874
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
    به منظور حفظ و نگهداری از هویت تاریخی مشهد انجام شد

    نصب پلاک بر سر در خانه تاریخی «اکبرزاده»

    صبح امروز 28 خرداد ماه، از پلاک خانه «اکبرزاده» با حضور معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد رونمایی شد.
    رونمایی از خانه تاریخی اکبرزاده

     به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، مهدی زارعی در مراسم رونمایی از این پلاک گفت: شاید برای حفظ و نگهداری از بناهای تاریخی شهر مشهد کمی دیر شده باشد، اما همین اقدام نیز موثر است. اتفاقی که نسبت به ثبت، شناسایی، حفظ و نگهداری از بناها و اماکن هویتی شهر در حال انجام است، حس تعلق ما را نسبت به گذشته و تاریخ شهر افزایش می دهد.

    وی با اشاره به اینکه خانه‌های تاریخی به کمک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مشهد شناسایی شدند، افزود: تمام توان خود را به کار می‌گیریم تا خانه‌های تاریخی مشهد را به ثبت برسانیم تا راه را برای سودجویانی که به دنبال منافع مادی خود هستند، ببندیم.  

    رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به وجود بناهای با ارزش در شهر، خاطر نشان کرد: اگر به گذشته برگردیم می بینیم در مشهد بناها و حتی بافت هایی ارزشمند و تاریخی وجود داشته که متاسفانه در اثر بی‌توجهی، تخریب شدند. اگر در مقابل این موضوع کوتاه می‌آمدیم، بسیاری از خانه‌های تاریخی که اتصال هویتی با حرم مطهر رضوی دارند، تخریب می‌شدند.

    وی با انتقاد از اینکه متاسفانه برخی مالکان خانه‌های تاریخی تمایل چندانی برای نگهداری آن ها ندارند، تصریح‌کرد: اگرچه مشکلاتی متعددی در این مسیر وجود دارد اما باید سازمان‌های مربوطه پای کار بیایند و برای مرتفع ساختن آنها تلاش کنند. در این راستا شهرداری مشهد آمادگی این را دارد که با نهادهای متولی امر دست به دست دهد و فضایی ایجاد کند تا صاحبان این خانه‌های تاریخی، تمایل به نگهداری از بناهای ارزشمند را داشته باشند و کاربری آن را تغییر ندهند.

    معاون شهردار ادامه داد: همچنین باید تلاش شودتا  بناهایی که در معرض تخریب و تغییر کاربری هستند، به این شرایط دچار نشوند و پویایی خود را حفظ کنند.

    گفتنی است، خانه تاریخی اکبرزاده با شماره ۱۱۰۱۶ ثبت ملی شده و قدمت آن به دوره قاجار می رسد. کاربری این ملک از گذشته تاکنون مسکونی بوده و آقای اکبرزاده مالک آن بوده است. سر در ورودی این خانه از جمله زیباترین ورودی خانه های تاریخی مشهد است که در آن آجرکاری ها با کاشی های فیروزه ای تزیین شده است. این بنای مسکونی در دو طبقه احداث شده و ویژگی آن عدم تغییر جدی بنا و آجرکاری ساده در بیشتر قسمت‌ها است.

     

    تعداد بازدید: 57
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر