اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 161
    کد: 177304
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
    گزارشی از جانمایی تصاویر شاعران مشهدی در سطح شهر

    شاعران در قاب شهـر

    روزنامه شهرآرا در گزارش امروز خود به نقل از معاون شهردار مشهد نوشت: نزدیک به 2 سال است که سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد، قاب عکس‌هایی در سطح شهر اکران می‌کند که در هر دوره به اقتضای شرایط زمانی به معرفی بخشی از بزرگان، چهره‌های ماندگار یا قهرمانان این دیار می‌پردازد.
    اکران عکس شاعران معاصر مشهد توسط سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری

    به گزارش پایگاه خبری سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد روزنامه شهرآرا صفحه 4 نشریه روز 3 تیرماه 1398 را به گزارشی از نمایش تصاویر شارعان معاصر مشهدی توسط این سازمان اختصاص داد.

    شهرآرا نوشت:

    خیلی وقت‌ها قاب‌ها و تابلوهای شهری با اهداف تجاری جانمایی می‌شوند و هر نمایش تصویر، سودی مادی برای سفارش‌دهندگان دارد اما گاهی نیز رویکردهای فرهنگی به تعبیه قاب‌ها می‌انجامد. نمونه‌اش تصاویر مفاخر ادبی است که این روزها در سطح شهر دیده می‌شوند تا آینه‌ای باشند از فرهنگ و هنر و ادب شهرمان مشهد. از این‌ روست که می‌توان تعبیه قاب‌‌عکس‌هایی از چهره‌های این مفاخر را به فال نیک گرفت، هم برای خود اهالی فرهنگ و هم برای مردم. 

    البته در این دوره مدیریت شهری این اتفاق پیشینه چندساله دارد و این سال‌های اخیر تمثال‌هایی از شهیدان، شخصیت‌های فرهنگی چون نویسندگان و شاعران، فعالان اقتصادی مانند کارآفرینان و جز آن‌ها در سطح شهر به نمایش گذاشته شده است تا شهروندان از نمایی نزدیک‌تر با فعالانی در زمینه‌های گوناگون آشنا شوند. چنین رخدادی می‌تواند نوعی قدردانی باشد از همه آن‌هایی که در زمینه‌ای مثبت تأثیرگذارند و ممکن است نامشان را در جایی شنیده باشیم اما تصویری از آن‌ها در ذهنمان ننشسته باشد! در روزهای اخیر بار دیگر از زمان اجرای این طرح، تصویر شاعران بزرگ معاصر به نمایش درآمده است تا طرح مدنظر بخشی از هویت فرهنگی و ادبی مشهد و خراسان را نمایان سازد. 

    درحالی‌که سال گذشته چهره تعدادی از نویسندگان و شاعران بزرگ کشور در این قاب‌ها نشسته بود، امسال تصویر شاعران معاصر مشهدی چون مهدی اخوان ثالث، استاد کمال، استاد قهرمان، استاد باقرزاده ‌بقا، استاد شکوهی، استاد سبزواری، استاد صاحبکار و استاد قدسی در قالب 27 سازه قاب‌‌عکس در شهر اکران شده است. این رویداد اکنون در پیشانی شهری نشسته است که مرکز خطه خراسان و مهد زبان و ادبیات فارسی است؛ رویدادی که فارغ از کم و کاستی‌هایش، امروز موجب خوشحالی شاعران و نیز آشنایی بسیاری از مردم با شاعرانشان شده است. 

    اقداماتی از این دست به‌تنهایی نمی‌تواند منعکس‌کننده تمام و کمال خدمات فرهنگی و ادبی بزرگان باشد اما ادای دینی ولو جزئی است به بزرگان شعر و ادب این سرزمین شاعرخیز.

    مهدی زارعی، معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد، در‌این‌باره به روزنامه شهرآرا گفت: همان‌طور که می‌دانید مفاخر و بزرگان هر‌شهر بخشی از هویت شهری و نمادهایی محسوب می‌شوند که شهروندان می‌توانند به پشتوانه آن‌ها به محل سکونت خود احساس تعلق‌خاطر بیشتری داشته باشند. 

    وی افزود: در راهبردهای فعلی مدیریت شهری بر همین اساس، تکریم و یادآوری خاطرات بزرگان شهر از اولویت بالایی برخوردار است، از‌این‌رو، نزدیک به 2 سال است که سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد، قاب عکس‌هایی در سطح شهر اکران می‌کند که در هر دوره به اقتضای شرایط زمانی به معرفی بخشی از بزرگان، چهره‌های ماندگار یا قهرمانان این دیار می‌پردازد.

    زارعی بیان کرد: اگر به خاطر داشته باشید در مقاطع مختلف زمانی عکس‌هایی از شهدا، ایثارگران، مفاخر علمی، کارآفرینان، چهره‌های شاخص اجتماعی و دیگر اقشار در این قاب‌های خاطره به نمایش درآمده است. این‌بار هم در آستانه فصل تابستان فرصتی فراهم آمد تا با یادآوری خاطره مفاخر ادبی و شاعران معاصر اهل مشهد، دین خود را به چهره‌های شاخص شهرمان ادا کنیم. در ۲۷ سازه قاب عکس سطح شهر تصاویر بزرگانی همچون ملک‌الشعرای بهار، مهدی اخوان ثالث و اساتیدی دیگر مانند شکوهی، کمال، بقا، قهرمان، سبزواری، قدسی و صاحبکار به نمایش درآمده است.

    وی در پایان خاطر نشان کرد: امید داریم با این‌گونه اقدامات علاوه بر تجلیل از این چهره‌های ادبی، به نسل جوان و کودکان شهرمان یادآوری کنیم که می‌توانند به استوانه‌های ادبی و هنری شهر خود افتخار کنند. امیدواریم در دوره‌های بعدی بتوانیم در سطحی گسترده‌تر به معرفی این بزرگان بپردازیم.

    برای مطالعه متن کامل گزارش اینجا کلیک کنید.

    تعداد بازدید: 161
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر