• چهارشنبه،07 خرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 356
    کد: 177553
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
    شهردار مشهد

    مشهد طالب هنر و آثار هنری فاخر است

    در این مسیر نیاز به عزم و اراده جدی داریم که بتوانیم از هنر فاخر حمایت کنیم بنابراین نگاه ما به این موضوع مقطعی نیست.
    نشست انعقاد تفاهم‌نامه همکاری شهرداری مشهد و دانشگاه هنر

     به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، صبح امروز 6 تیرماه سال جاری، نشست انعقاد تفاهم‌نامه همکاری شهرداری مشهد و دانشگاه هنر با حضور کلایی شهردار مشهد، اصولی رییس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شهرداری، زارعی معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی با روسای دانشگاه هنر برگزار شد.

    در ابتدای این نشست شهردار مشهد گفت: اگر بخواهیم در مشهد بر روی حوزه‌های مختلف هنری کار کنیم چند هدف داریم که بر چگونگی و اثرگذاری ماموریت‌های شهرداری باید بررسی شود. که در این راستا به چهار نکته اشاره می‌کنم.

    محمدرضا کلایی تصریح‌کرد:هدف ما این است که در نهایت باید مشهد را دوست داشتنی‌تر کنیم و حضور مفاخر پرآوازه در این شهر کار را برایمان سخت می‌کند. این شهر از اقتصاد قوی برخوردار است و زمینه برای کسب و کار، مطالبه آثار هنری و فعالیت‌ در این حوزه‌ها وجود دارد.

    وی تاکیدکردن: نکته سوم مسئله ظرفیت‌هایی است که برای خلق آثار هنری در مشهد وجود دارد. برای تولید آثار هنری به مایه‌ای نیاز داریم که حیث تاریخی آن باید برجسته شود. همچنین در این مسیر نیاز به عزم و اراده جدی داریم که بتوانیم از هنر فاخر حمایت کنیم بنابراین نگاه ما به این موضوع مقطعی نیست.

    شهردار مشهد خاطرنشان‌کرد: در حوزه هنر شهری علی‌رغم دستاوردهای بی‌نظیر با ضعف نظری در تولیدات شهر مشهد مواجه هستیم. بسیاری از آثار شهری در بلند مدت باعث شلوغی و کاهش آرامش شهروندان در شهر می‌‌شود.

    هدف اصلی ارتقا کیفیت درون مایه‌های هنری شهری

    رییس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: یکی از راهبردهای پنجمین شورای اسلامی شهر، بحث افزایش نشاط اجتماعی است و به این هدف نمی‌رسیم مگر با بهره‌گیری از آثار هنرمندان و حضور موثر آنان در این حوزه.

    احسان اصولی در ادامه افزود: کمبودهای زیادی در این بخش احساس می‌شود و و پرداختن به آن با یک نگرانی بزرگ و مهمی مواجه است، آن‌هم این که هنر به صورت غیر اصیل ارائه شود. استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و نهادهای اصیلی که بتواند آثار اصیل هنری را خلق کند، باعث کیفیت بخشیدن به درون مایه هنر شهری در مشهد است و معتقدم باید به این سمت حرکت کنیم. 

    وی تصریح کرد: حضور بارگاه منور و معنوی ثامن الائمه حضرت رضا(ع) همه چیز را در این شهر تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد و نمی‌توانیم به هنر بپردازیم درحالی‌که از این سرچشمه مضجع غافل مانده‌ایم. در واقع ما هم راستا با این موضوع نیاز به خلق آثار هنری در کلانشهر مشهد داریم.

    یک نفس مانده تا تاسیس پردیس دانشگاهی 

    رییس دانشگاه هنر در این نشست گفت: خوشحالم در راستای تعهدات اجتماعی که بر گردن ما به عنوان نهاد آموزشی است، چه در عرصه شهر و چه وظایفی ذاتی دانشگاه‌ها به این نقطه رسیدیم و قدم های اولیه را می‌توانیم برای ایجاد پردیس دانشگاهی هنر در مشهد برداریم. 

    سیدحسن سلطانی افزود: آنچه مسلم است ترویج مباحث هنری به ویژه هنردینی در این شهر است و به دلایل متعدد از این نکته فاصله گرفتیم. هنر می‌تواند بهترین وسیله برای بیان چیزهایی باشد که به آن فکر می‌کنیم و تأثیرگذاری غیرقابل انکاری دارد.

    وی تاکید کرد: دانشگاه هنر با سابقه صدساله به عنوان دانشگاه مادر محسوب می‌شود و در حال حاضر هفت دانشکده با پنج هزار دانشجو داریم که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرند. 

    سلطانی تصریح‌کرد: دانشگاه هنر این وظیفه را دارد پاسخگوی نیازهای فرهنگی کشور باشد و آنقدر این عرصه وسیع است که بازهم با برداشتن هرقدم از مقصد فاصله داریم. باعث مسرت است که همه دوستان در مجموعه شهرداری به ویژه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری به این مبحث ورود کردند و قصد دارند با استفاده از پتانسیل دانشگاه و نیروهای متخصص دانشگاهی به حوزه هنرهای شهری ماندگار و خلق آثار ارزشمند ورود کنند و با این اقدام در تلاش هستند که این هدف، جنبه‌های عملیاتی به خود گیرد.

    فضای تعاملی برای حضور دانشجویان جوان هنر در مشهد

    معاون دانشجویی دانشگاه هنر در این راستا گفت: این دانشگاه نیاز دارد که دانشجوهای متخصص خود را وارد فضای معنوی شهر کند و حضور آنان در شهرهای مختلف می‌تواند آورده‌های خوبی را برای آنان به همراه داشته باشد.

    علی زمانی‌فرد در پایان جلسه خاطرنشان کرد: این تفاهم‌نامه می‌تواند حضور بیشتر دانشجویان در شهر مشهد را فراهم کند و موضوعات مختلف هنری در این شهر پوشش داده شود. 

    گفتنی است در پایان این نشست تفاهم‌نامه همکاری علمی، پژوهشی شهرداری مشهد و دانشگاه هنر منعقد شد و نیازهای لازم برای ایجاد پردیس دانشگاهی هنر در مشهد، تامین زیرساخت‌ در این راستا به بحث گذاشته شد.

     

    تعداد بازدید: 356
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر