اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 265
    کد: 177837
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
    به همت اداره هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد رقم خورد

    آیین گشایش نمایشگاه نقاشی «کرنش به حافظ»

    نمایشگاه آثار گونتر اوکر به همت اداره هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی و با مشارکت موزه هنرهای معاصر، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و خانه هنرمندان شهرداری در مشهد گشایش یافت.
    نمایشگاه آثار گونتر اوکر در مشهد با عنوان کرنش به حافظ

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، روز سه‌شنبه 11 تیرماه 98، نمایشگاه آثار نقاشی هنرمند آلمانی با حضور شهردار مشهد، رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر، جمعی از مدیران شهری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و جمعی از هنرمندان در محل موزه بزرگ خراسان آغاز به کار کرد.

    مدیر پروژه نمایشگاه «کرنش به حافظ» در این مراسم افتتاحیه گفت: با آغاز به کار این نمایشگاه نقاشی که آثار هنرمند آلمانی است، امروز حافظ میهمان فردوسی است. افشین درم‌بخش در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: گونتر اوکر، هنرمند و فیلسوف کشور آلمان است و تمام زندگی خود را برای صلح و دوستی گذاشته است و به فلسفه علاقه فراوانی داشته است. 

    وی افزود: این نقاش و فیلسوف در تمام نمایشگاه‌هایی که در 75 کشور داشته فقط از دوستی و صلح سخن گفته است. میخ در آثار اوکر نماد درد یا دردهایی است که انسان ها مجبور به تحمل هستند.

    درم‌بخش با بیان اینکه گونتر اوکر تاکنون حدود 6 بار به ایران سفر کرده است، افزود : بعد از اولین سفر او در سال 2012 به تهران با تمدن ایران آشنا شده و اعتقاد دارد که تمدن ایران بسیار قوی است و اگر کل دنیا را انگشتر بدانیم نگین آن ایران است.

    وی خاطرنشان کرد: گونتر اوکر نقاش آلمانی روایت ‌های خود، از اشعار خیال‌انگیز حافظ را با الهام از ترجمه 30 غزل در قالب نقاشی‌هایی خوش آب و رنگ در طول مدت 2 سال به وجود آورده است. 

    درم‌بخش با بیان اینکه امروز حافظ میهمان فردوسی است، گفت: این نمایشگاه برای اولین بار در شیراز در آرامگاه حافظ برگزار شد و پس از آن در 12 موزه مختلف در اتریش، سوئیس و آلمان به نمایش درآمده و باعث شده حافظ بعد از 250 سال که گوته از آن صحبت کرده بود دوباره زنده شود و فروش کتاب حافظ افزایش یابد.

    حافظ فراتر از مرزها

     مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی در ادامه با بیان اینکه حافظ از مرزهای جغرافیایی ایران فراتر رفته است، گفت: پیوندهای فرهنگی بسیار عمیق‌تر از پیوندهای سیاسی و اقتصادی است و ماندگار هستند. 

    ابوالفضل مکرمی‌فر در افتتاح نمایشگاه «کرنش به حافظ» آثاری از هنرمند آلمانی، گونتر اوکر در موزه بزرگ خراسان که با حضور شهردار مشهد و جمعی از مدیران شهری برگزار شد، افزود: حافظ اقیانوسی از معرفت است که هرکسی نسبت به معرفت خود می‌تواند از این اقیانوس برداشت کند. 

    وی با اشاره به اینکه حافظ هنوز ناشناخته است و نیاز امروز به حافظ و اشعار اوست، ادامه داد: همه ما گمشده ای داریم که در اشعار حافظ می‌توانیم آن را پیدا کنیم و حافظ تنها دیوان اشعاری است که پر از امید و آرامش است. 

     

    تعداد بازدید: 265
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر