• چهارشنبه،07 خرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 314
    کد: 178969
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
    مشهد در دهه کرامت، میزبان سفیران و شهرداران شهرهای اسلامی شد

    مشهد پایتخت گفتگوی شهرها

    همزمان با دهه کرامت و میلاد امام رضا، سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد میزبان شهرداران شهرهای اسلامی و فارسی زبان بود که برای شرکت در نشست گفتگوی شهرها به مشهد آمده بودند.
    گفتگوی شهرها

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، نشست بین‌المللی «گفتگوی شهرها»  با حضور شهرداران و سفرای شهرهای اسلامی و فارسی‌زبان از 21 تا 23 تیرماه ۹۸ به میزبانی این سازمان و با هدف افزایش همکاری و هم افزایی میان مسئولان این شهرها برگزار شد. 

    مشهد شهر گفتگو و زیارت

    محمدرضا کلائی، شهردار مشهد در نشست گفتگوی شهرها گفت: ارتباط بین شهرها و مردم با شهرهای دارای پیوندهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در زندگی امروز قابل کتمان نیست و این موضوع ضرورت گفتگو بین شهرها در موضوعات مختلف را بیشتر می‌کند. 

    این تعامل و گفتگو کمک می‌کند تا بسیاری از مسائلی که توسط دولت‌ها قابلیت حل و فصل ندارند، حل شود. به دلیل وجود مضجع شریف رضوی در مشهد، این کلان شهر به شهر گفتگو تبدیل شده و با توجه به ظرفیت‌های این کلانشهر و سیاست‌های شورای شهر، مشهد آغاز کننده مسیر تعامل و گفتگوها است. امیدواریم تمام ساکنان جهان اسلام از فواید این اجلاس بهره‌مند شوند.

    وحدت نتیجه گفتگو

    محمدرضا حیدری، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در نشست گفتگوی شهرها گفت: با توجه به آموزه‌های دینی و آنچه در قرآن سفارش شده و همچنین رفع آثار توسعه و نظم جهانی که به دنبال یکسان‌سازی فرهنگی در جهان است، امر گفتگو میان شهرهای مسلمان و فارسی زبان ضرورت دارد.

    خوشحالیم که بعد از انتخاب مشهد به عنوان پایتخت جهان اسلام اکنون برای دومین بار پذیرای شهرداران جهان اسلام و نمایندگان کشورهای مسلمان هستیم. شورای شهر مشهد در حوزه دیپلماسی شهری به این موضوع اعتقاد دارد تا در حوزه‌های گردشگری، انتقال تجربیات و خدمات فنی در جهت رفع مشکلات جهان اسلام این گفتگوها را ادامه دهد.

    شهرداری مشهد آغاز کننده گفتگو با کشورهای اسلامی

    محمود صادقی، معاون نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شمال شرق کشور در نشست شهرداران و سفرای کشورهای اسلامی گفت: این اجلاس با هدف هم‌افزایی و گفتگو پیرامون مشکلات شهری به میزبانی شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد برنامه‌ریزی شده است.

    در این نشست سفرای کشورهای پاکستان، افغانستان و عراق در ایران و شهرداران و معاونان شهرداری‌های نجف، بیروت،کربلا و بعلبک لبنان حضور داشتند. چند روز قبل نیز مشهد میزبان سر وزیر ایالت سند پاکستان بود که توافق‌های خوبی با وی داشتیم.

    تقویت روابط

    رفعت مسعود، سفیر پاکستان در ایران در اجلاس گفتگوی شهرها گفت: باتوجه به اینکه هم‌اکنون در کشورهای جهان اسلام مشکلات اقتصادی و امنیتی وجود دارد که ناشی از تحریم‌های اقتصادی است، با افزایش روابط و تعاملات در حوزه‌های مختلف فرهنگی، علمی، اقتصادی و سیاسی با سایر کشورهای اسلامی می‌توان بر این مشکلات فائق شد. بین دو شهر مشهد و کراچی پاکستان، روابط فرهنگی و اقتصادی وجود دارد که باید تقویت شود و در حد تفاهم‌نامه روی کاغذ باقی نماند.

    استقبال از سرمایه‌گذاری

    نبیل عبدالحسین، شهردار نجف اشرف در این نشست به موقعیت خاص این شهر اشاره کرد و گفت از سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف استقبال می‌کند. وی افزود مشهد ظرفیت‌های بسیار برای توسعه گردشگری دارد و هرسال پذیرای جمعیت میلیونی زائران و گردشگران است. از شهرداری مشهد درخواست انتقال تجربیات خود در خصوص استقبال و پذیرایی از زائران و همچنین هماهنگی‌ها لازم برای ایجاد امکانات برای پذیرایی و استقبال از زائران به خصوص زائران ایرانی را داریم.

    تبادل ۹ میلیون زائر

    سعد جواد قندیل، سفیر عراق در نشست گفتگوی شهرها گفت: چهار شهر بزرگ کربلا، نجف، کاظمین و کربلا در کشور عراق بستر بزرگی برای گفتگو با شهرداری‌ها و تبادل تجربیات در حوزه مدیریت شهری است. ما همه ساله در ایام محرم و صفر پذیرای سه میلیون زائر ایرانی و در دیگر ایام سال پذیرای حدود ۲ میلیون زائر ایرانی هستیم. همچنین از شهرهای عراق نیز سالانه حدود چهار میلیون نفر به مشهد سفر می‌کنند و تبادل ۹ میلیون زائر در سال ظرفیت بی نظیری در جهان اسلام است. البته باید به این موضوع تاکید کنم که روابط بین مسئولان عراقی و ایرانی فراتر از روابط دیپلماتیک بین کشورهای دوست است.

    تعامل با مشهد راه حلی برای مشکلات شهری

    محمد درغام، رئیس اتحادیه شهرداران ضاحیه بیروت در جمع شهرداران و سفیران کشورهای اسلامی گفت: مشهد از شهرهای بسیار قدیمی، ریشه دار و اصیل منطقه است و این موضوع از زیرساخت‌ها، جاده‌ها و خیابان‌های آن مشخص است، همچنین این شهر بواسطه وجود بارگاه منور رضوی نقش مهمی در گسترش و تقویت روابط شهرهای جهان اسلام دارد. به نظرم این گفتگوها می‌تواند زمینه ساز تبادل تجربیات و حل مشکلات مشترک شهری باشد.

    لزوم حفظ مشترکات فرهنگی

    عبدالغفور لیوال، سفیر کشور افغانستان در ایران هم که میهمان نشست گفتگوی شهرها بود در سخنانش اظهار کرد: گفتگوی شهرهای جهان اسلام آغازگر گفتگوی «مدنیت‌» است و شروع آن از مشهد آغاز خوبی است. دو کشور ایران و افغانستان روی خط اکولوژیک مشترک قرار دارند بنابراین جدا از مرزهای سیاسی باید مرزها و اشتراکات فرهنگی خود را نیز حفظ کنیم. برخی موضوعات در شهرها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که می‌توانیم همکاری مشترکی در این زمینه با ایران داشته باشیم. برای مثال شهرها باید زیست‌پذیر باشند تا خالی از سکنه نشوند، حفظ محیط زیست نیز ضروری اهمیت ویژه‌ای دارند و نمی‌توان آن را نادیده گرفت شهرداران افغانستان و مشهد باید به صورت جدی‌تر وارد تعامل برای حفظ محیط زیست شوند.

    رشد چشمگیر مشهد با وجود تحریم‌ها 

    حمد حسن، رییس اتحادیه شهرداران بعلبک لبنان نیز در نشست شهرداران شهرهای اسلامی و فارسی زبان گفت: امروز تحریم‌ها و فشارهای زیادی در عرصه بین‌المللی علیه ایران وجود دارد اما منظره و چشم‌اندازی که ما از مشهد دیدیم تمرکز بر پروژه‌های رفاهی و آسایش جامعه است. در این سفر از قسمت‌های مختلف پروژه‌ها و سازمان‌های وابسته به شهرداری بازدید کردیم که خواهان انتقال این تجربیات به شهر بعلبک لبنان هستیم. 

    یک گردهمایی با رنگ و بوی فرهنگ و هنر

    میهمانان پایتخت گفتگوی جهان اسلام در روزهای منتهی به میلاد پر برکت امام رضا (ع) شهر مشهد را با برنامه‌های متنوع فرهنگی، هنری و ورزشی شناختند. سفرا و شهرداران کشورهای اسلامی و فارسی زبان در 21 تیرماه از آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی و موزه آستان قدس رضوی بازدید کردند و عصر همان روز در جلوخان آرامگاه فردوسی به تماشای مسابقات کشتی سنگین وزن جام توس نشستند. 

    روز شنبه 22 تیرماه میهمانان شهرداری مشهد به نمایشگاه دوسالانه مجسمه‌سازی مشهد، در چارسوق هنر رفته و از موزه بزرگ خراسان و نمایشگاه «کرنش به حافظ» آثار هنرمند المانی «گونتر اوکر» بازدید کردند. ظهر همین روز نشست «گفتگوی شهرها» با حضور اعضای شورای شهر در شهرداری مشهد با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

    شب میلاد امام رضا شهرداران مدعو در همایش بزرگ ورزش باستانی که به مناسبت دهه کرامت در عرصه میدان شهدا برگزار شد، شرکت کردند. نشست شهرداران کشورهای اسلامی با استاندار خراسان رضوی در 23 تیرماه با هماهنگی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری برگزار شد و با شب فرهنگی مشهد در خانه تاریخی «ملک»، برنامه‌های این اجلاس به پایان رسید. 

     
    تعداد بازدید: 314
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر