• دوشنبه،20 مرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 166
    کد: 180163
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
    ترویج کتابخوانی زیر پوست شهر

    در قرائت‌خانه‌های شهرداری چه می‌گذرد؟

    قرائت‌خانه مکانی است که در سطحی محدودتر از کتابخانه‌ها به لحاظ ارائه خدمات به شهروندان و به دلیل دسترسی راحت‌تر در سطح شهر راه‌اندازی شده است.
    گزارش جامع از رویدادهای قرائت‌خانه‌های سطح شهر

    نمی‌توان از ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی حرفی به میان آورد و جای دنجی را که مختص به همین کار است نادیده گرفت. هنوز هم تعداد کتابخانه‌ها در کلانشهری مانند مشهد، با بیش از 3 میلیون نفر جمعیت کافی نیست. برای دسترسی آسان به کتاب‌، زیرساخت‌ها حرف اول را می‌زند و در این بین اولویت با شهروندان ساکن در مناطق کم‌برخوردار است. فضاهای فرهنگی مانند کتابخانه، قرائت‌خانه و مراکز فرهنگی و...

     به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، در حال حاضر معاونت اجتماعی و مشارکت‌های این سازمان  10 قرائت‌خانه را اداره و در آن‌ها به شهروندان خدمات فرهنگی متنوعی ارائه می‌دهد.

     قرائت‌خانه مکانی است که در سطحی محدودتر از کتابخانه‌ها به لحاظ ارائه خدمات به شهروندان و به دلیل دسترسی راحت‌تر در سطح شهر راه‌اندازی شده است. در این مکان می‌توان به نیازهای علمی و  مطالعاتی عموم افراد جامعه پاسخ داد، که در وهله اول دانش‌آموزان، جوانان  قرار دارند و در اولویت بعدی سایر شهروندان. این مکان به علت اینکه می‌تواند محیطی آرام برای مطالعه شهروندان به ویژه در نقاط کم‌برخوردار و پرجمعیت شهر ایجاد کند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
     
    زیرساخت‌های موجود در قرائت‌خانه‌ها

    فضای اختصاصی سالن مطالعه ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان به ویژه ایام کنکور، سالن مطالعه ویژه کودکان، وجود کتاب خانه‌ شامل کتب درسی، کمک‌درسی ویژه مقاطع مختلف تحصیلی و موضوعات متفرقه، حضور کارشناس کتابدار و... از جمله امکانات موجود در این قرائت‌خانه‌ها است.

    اجرای طرح تلاش برای کنکوری‌ها

    «طرح تلاش» یکی از برنامه‌های شاخص و مهم قرائت‌خانه‌های شهرداری بود که از ابتدای سال 98 فاز دوم اجرایی خود را آغاز کرد و با استقبال بی‌نظیر دانش‌آموزان ساکن در مناطق کم‌برخوردار شهر مواجه شد. 

    پس از اجرای دور اول طرح بزرگ تلاش (طرح هدایت تحصیلی دانش آموزان مستعد مناطق پیرامونی و کم برخوردار شهر مشهد) و تاکید مسئولین شهری بر تداوم آن، دور دوم این طرح از روز ۲۰ فروردین ماه 98 در ۵ مرکزمطالعه و قرائت خانه از سر گرفته شد و تا ۱۰ تیرماه، همزمان با ایام کنکور سراسری ادامه داشت. 

    هدف این برنامه حمایت از دانش‌آموزان به صورت گسترده‌، به منظور برقراری عدالت توزیعی آموزش و بهره‌مندی از تدریس و مشاوره مدرسان برتر شهر و کشور بود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فاز دوم آن، برگزاری همایش‌های جمع‌بندی دروس مختلف با مدرسان بنام کشور به شمار می‌رفت. این همایش‌ها در قالب دروس اساسی ریاضی، زیست، شیمی، فیزیک و عربی از تاریخ ۲۸ خرداد تا ۱۰ تیر در فرهنگسرای قرآن و عترت برگزار شد. 

    در هر مرکز مطالعه ۶۰ ساعت کلاس حل تمرین و جلسه مشاوره درسی برگزار و تمامی کلاس‌ها به صورت روزانه وضعیت سنجی و کلاس‌های بعدی بر آن اساس چیده می‌شد. گفتنی است که مراکز جواهری، قائم، نصرت، بسیج و شهید آوینی در این طرح شرکت داشتند. 

    طرح اندیشه رضوی

    در ایام دهه کرامت در قرائت خانه های سطح شهر طرحی با عنوان «اندیشه‌های رضوی» برگزار شد. خلاصه نویسی، خوانش کتاب، ایجاد پاتوق عمومی کتاب، معرفی کتاب کودکان، آموزش از روی کتاب برای کودکان و نوجوانان، قصه‌گویی با موضوع امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س) و سیره رضوی، برگزاری نمایشگاه کتاب‌خوانان کوچک، با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و زمینه‌سازی برای تقویت بینش نگرش، مهارت‌های فردی و اجتماعی از جمله عناوین طرح اندیشه رضوی بود. همچنین طرح اوقات فراغت ویژه دانش آموزان برای گروه سنی ۷ تا۱۳ سال با ارائه برنامه‌های متنوع در تابستان 98 در حال اجرا است.

    رویدادهای فرهنگی و مناسبتی 

    در قرائت‌خانه‌های سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری برنامه‌های متنوع و مناسبتی مانند برگزاری دوره مسابقات کتابخوانی،کلاس‌های آموزشی «خیاطی، نقاشی، خوشنویسی و...»، شب شعر، پاتوق فرهنگی جوانان و نوجوانان، معرفی کتاب، مجموعه نشست‌های نقد شعر و داستان انجام می‌شود.

    سلسله کلاس‌های مهارت‌های اجتماعی و تحصیلی، برگزاری نمایشگاه کتاب،کارگاه‌های آموزشی حوزه روانشناسی «کودک و خانواده»، مسابقات نقاشی کودک، مسابقات داستان‌نویسی و کلاس‌های اوقات فراغت، جلسات کتابخوانی، مسابقات قصه‌گویی با موضوعات «کتاب و کتابخوانی، احترام به خانواده، اعتماد به نفس،قرآن و احکام»، آموزش مقابله با خطرات اجتماعی، آموزش مهارت‌های هنری مانند صنایع دستی، بافتنی، خیاطی و... با استفاده از کتاب‌های تخصصی از جمله بسته‌های آموزشی-فرهنگی این مراکز است.


    نام و نشانی قرائت‌خانه‌های سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد:

    1- جواهری/ شهید کریمی15، جنب بوستان جواهری/ 37256474

    2- بسیج/ بزرگراه شهید بابانظر، بابانظر35، بوستان بسیج/ 32740505

    3- شهید آوینی / بلوار شهید آوینی، شهید آوینی 5 / 32583273

    4- آلاله‌ها / شهرک شهید رجایی، پورسینا 7 /  33714343

    5- ایمان / انتهای خیابان کوشش، داخل بوستان ایمان / 33861785

    6- قائم / سیدی، خیابان قائم 44، سبحان 29 / 33861644

    7- سلام / بلوار جمهوری اسلامی، داخل بوستان سلام / 

    8- بهمن / بلوار مجیدیه، سجادیه، بین سجادیه 6 و 8 / 35136002

    9- جوادیه / خیابان آیت‌ا.. کاشانی، کاشانی 12 / 

    10- ریحانه /بلوار جمهوری اسلامی، داخل بوستان ریحانه/ 33418340

     

    تعداد بازدید: 166
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر