اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 342
    کد: 182456
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
    سرپرست معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد خبرداد

    مشارکت بیش از 2 هزار نفر در تشکیل شوراهای اجتماعی جدید محلات مشهد

    بالغ بر 2 هزار نفر از شهروندان در گام اول و گام دوم تشکیل مجامع داوطلبی شوراهای اجتماعی محلات مشارکت کردند که از این میان ۵46 نفر به عضویت شوراهای اجتماعی در 48 محله مشهد درآمده‌اند.
    گزارش گام اول و دوم شورای اجتماعی محلات

     به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، رضا دانایی گفت: در گام اول 653 نفر از 13 محله و در گام دوم 1468 نفر از اهالی 35 محله مشهد برای عضویت در مجامع داوطلبی ساکنان، کسبه، مساجد، مدارس و تشکل های مردم نهاد مشارکت کردند، که جای قدردانی دارد.

    معاون سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با اعلام این خبر تصریح کرد: پس از تصویب و ابلاغ آیین‌نامه جدید شوراهای اجتماعی محلات در شورای اسلامی شهر مشهد، فرایند تشکیل شوراهای اجتماعی محلات از حالت انتصابی به شکل انتخابی در داخل مجامع داوطلبی تغییر یافته است که گامی روبه جلو و موثر در جلب مشارکت‌های مردمی محسوب می‌شود‌.

    وی با اعلام اینکه فرایند اجرایی تشکیل مجامع داوطلبی شوراهای اجتماعی محلات طی دو گام از 18 اردیبهشت ماه تا 31 مرداد ماه 98 برگزار شد، عنوان کرد: در گام اول 13 محله و در گام دوم 35 محله به عنوان محلات هدف در تشکیل مجامع داوطلبی شوراهای اجتماعی محلات در سطح مناطق 13گانه مشهد انتخاب شدند.

    دانایی اظهار کرد: از میان ۲۱21 نفری که در گام اول و گام دوم عضویت در مجامع داوطلبی شوراهای اجتماعی محلات شرکت کرده‌اند، 35 درصد را بانوان و  16 درصد را جوانان (18 تا 29 سال) تشکیل می‌دهند. همچنین از تعداد کل این آمار، بیش از ۴۹ درصد دارای تحصیلات تکمیلی هستند.

    سرپرست معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد بیان کرد: از مهم‏ترین تفاوت‌های گام دوم تشکیل مجامع داوطلبی شوراهای اجتماعی محلات نسبت به گام اول را می‌توان راه‌اندازی نخستین سامانه «ثبت‌نام الکترونیک» مجامع داوطلبی شوراهای اجتماعی محلات دانست که موجب بهبود فرآیند ثبت‌نام و سهولت در دسترسی داوطلبان گردید.

    دانایی تاکید کرد: سلسله جلسات آموزشی و توانمندسازی منتخبان گام اول و دوم «شوراهای اجتماعی محلات» با سرفصل‌های مباحث روانشناختی، جامعه‌شناختی، علوم سیاسی و محیط زیست از۱۰ الی ۱۴ شهریور ماه در مناطق ۱۳گانه مشهد برگزار شد و از این پس اعضای جدید شوراهای اجتماعی می‌توانند فعالیت خود را به طور رسمی در سطح 48 محله آغاز کنند.

    وی خاطرنشان کرد: مناطق 9، 8 و 7 دارای بیشترین میزان مشارکت در تشکیل مجامع داوطلبی شوراهای اجتماعی محلات بودند که نشان از دغدغه مندی فراوان و احساس تعلق شهروندان در این مناطق دارد.

    سرپرست معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد تصریح کرد: مشهد به عنوان یکی از بزرگترین کلانشهرهای ایران نیازمند تدابیر ویژه در مدیریت شهری است. برای اداره مناسب‌تر شهر، مهم‌ترین و موثرترین تدبیر، فراهم کردن بستری برای مشارکت مردم در اداره و مدیریت امور شهر است و اولین گام برای تحقق این مهم، مدیریت محله محور است.

    دانایی با تاکید بر اینکه یکی از شیوه‌های جلب مشارکت محله‌ای در شهر مشهد، ایجاد شوراهای اجتماعی محلات بوده است، ادامه داد: شوراهای اجتماعی محلات به‌عنوان حلقه واسطی میان مجموعه مدیریت شهری و مردم در سطح محلات ایجاد شده است تا انتقال و تحقق خواسته‌ها، مطالبات و دغدغه‌های مردم تسهیل و تسریع شود و به عبارتی مشارکت مردم در امور شهری میسر شود.

    تعداد بازدید: 342
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر