• چهارشنبه،22 مرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 764
    کد: 182684
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
    کلان پروژه ترویج رعایت حق تقدم عابر پیاده در مشهد آغاز شد

    همه با هم در خط عابر، خط زندگی

    کمپین «خط عابر، خط زندگی» تا پایان مهرماه در سه منطقه شهری مشهد شامل خیابان امامت تا بولوار آموزگار، خیابان بهار تا بولوار فلسطین و میدان شهدا تا چهارراه لشگر به صورت پایلوت اجرا می‌شود.
    عملیات اجرایی کمپین «خط عابر، خط زندگی» آغاز شد

    کمپین «خط عابر، خط زندگی» به همت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با حضور محمدمحسن مصحفی، سرپرست سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد، سرهنگ علیرضا رحیمی، رئیس اداره آموزش، فرهنگ و ترافیک پلیس راهور خراسان‌رضوی، سعید بیابانکی، شاعر و منتقد ادبی و با همراهی سمن‌ها و تشکل‌های مردمی در راستای آموزش، ترویج و اشاعه حق‌تقدم عابرپیاده در مشهد مقدس آغاز به کار کرد. 

    در این حرکت نوآورانه سفیران کمپین «خط عابر، خط زندگی» متشکل از اساتید، دانشجویان، سمن‌ها، تشکل‌های مردمی و سایر افراد با توزیع پرچم و تراکت‌هایی با محتوای رعایت حق تقدم عابر پیاده به میان مردم محله آزادشهر رفتند و آنان را به عضویت در این کمپین دعوت کردند. سفیران با شهروندان و کسبه این منطقه به گفت‌وگو پرداختند تا آن‌ها را از ضرورت اجرای این پروژه آگاه کنند. 

    همچنین در این کمپین، هنروران نمایشی (پرفورمنس آرت) با توقف در خطوط عابرپیاده تلاش کردند تا با زبان هنر و اجرای نمایش‌های جذاب، ارتباط عمیق‌تری با عابرین و خودروسواران جهت انتقال و ترویج پیام کمپین «خط عابر، خط زندگی» برقرار کنند. کمپین «خط عابر، خط زندگی» تا پایان مهرماه در سه منطقه شهری مشهد شامل خیابان امامت تا بولوار آموزگار، خیابان بهار تا بولوار فلسطین و میدان شهدا تا چهارراه لشگر به صورت پایلوت این طرح را اجرا می‌کنند. 

    کمپین خط عابر، خط زندگی به روایت شهروندان

    یکی از شهروندان که در این رویداد حضور داشت، به خبرنگار سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد می‌گوید: راه‌اندازی چنین کمپین‌هایی به تدریج یک پیش‌زمینه‌ ذهنی از رعایت حق تقدم عابرپیاده را در مردم ایجاد می‌کند و آنان یاد می‌گیرند که در نقش عابرپیاده و خودروسوار چه وظایفی دارند و راهکارهای مناسبی برای جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند را فرا می‌گیرند. 

    عدم آگاهی عابران پیاده از حقوق خود 

    یکی دیگر از شهروندان معتقد است یکی از مشکلاتی که در جامعه ما وجود دارد، این است که عابران پیاده از حقوق خود آگاه نیستند و از طرفی خودرو سواران گمان می‌کنند شهر متعلق به آن‌ها است، بنابراین راه‌اندازی چنین کمپین‌هایی می‌تواند این پیام را به مردم منتقل کند که شهر متعلق به عابران پیاده است تا زمانی‌که یک عابرپیاده را مشاهد می‌کنند، به آن احترام بگذارنند.

    یکی از کسبه محله خیابان امامت با بیان اینکه راه‌اندازی کمپین «خط عابر، خط زندگی»، طرح بسیار اثرگذاری است که شهرداری برای شهروندان درنظرگرفته اما لازم است که رسانه‌ها نیز باید برای ترویج این کمپین به صورت جدی پای کار بیایند، می‌گوید: بیشتر وقت‌ها با خودرو تردد می‌کنم و در طول رانندگی تلاش می‌کنم به حقوق عابران پیاده احترام بگذارم.

    محمدمحسن مصحفی، سرپرست سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد در حاشیه افتتاحیه این طرح با بیان اینکه از حضور و مشارکت مردم در اجرای کلان‌پروژه آموزش فرهنگ شهروندی استقبال می‌کنیم، گفت: در جهت اجرای هرچه بهتر کلان‌پروژه آموزش فرهنگ شهروندی از طرح‌های مردمی و طراحان استفاده می‌شود و طرح‌های برتر نیز مورد حمایت مالی سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد قرار می‌گیرند تا به مرحله اجرا درآیند.

    وی با اشاره به اینکه «در حوزه فرهنگ ترافیک کارهای زیادی باید انجام شود»، بیان کرد: در میان اولویت‌های فراوانی که در این زمینه وجود دارد، با توجه به محدودیت زمانی نمی‌توان هر سال چند مورد را اجرا کرد و انتظار نتیجه‌گرفتن داشت. در سال گذشته 10 هزار مجروح در تصادفات مشهد داشتیم که از این میزان 8 هزار نفر عابر پیاده بودند و اکثر حادثه‌دیدگان به دلیل عدم رعایت قوانین خود عامل حادثه بودند.

    مصحفی با بیان اینکه «برای فرهنگ‌سازی در این حوزه اقدامات در دو قسمت انجام خواهد شد»، عنوان کرد: حوزه اول اصلاح زیرساخت‌های ترافیکی است. مسائل خط‌کشی خیابان‌ها و تابلوهای هشداردهنده اصلاح و اصلاحات هندسی انجام خواهد شد. همچنین در حوزه مهندسی شهری تجربه‌هایی وجود دارد که می‌توان از آن استفاده کرد. این اقدامات توسط معاونت عمران، حمل‌ونقل و ترافیک انجام خواهد شد.

    وی بیان کرد: مسلما تغییر الگوی رفتاری و افکار عمومی امر دشواری است، ولی اگر رسانه‌ها بتوانند آگاهی لازم و ضرورت ایجاد کمپین «خط عابر، خط زندگی» را به اطلاع عموم مردم برسانند، بازخورد بهتری دارد.

    فرهنگ‌سازی حلقه مفقوده کنترل معضلات ترافیکی

    سرهنگ علیرضا رحیمی، رئیس اداره آموزش، فرهنگ و ترافیک پلیس راهور خراسان‌رضوی در مراسم افتتاحیه کمپین «خط عابر، خط زندگی» با اشاره به اینکه هر تصادفی زاییده یک تخلف است، افزود: سالانه در دنیا ۲۷۰ هزار عابرپیاده کشته می‌شوند که ۲۲درصد کشته‌شدگان جهان را تشکیل می‌دهند. در مشهد نیز در ۵۶ درصد تلفات ترافیکی مربوط به عابران پیاده است.

    وی ضمن قدردانی از سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد بابت راه‌اندازی این کمپین در سطح شهر مشهد، اظهار کرد: ما نیازمند چنین پویش‌ها و اقدامات فرهنگی برای آموزش و ترویج فرهنگ ترافیک در سطح شهر هستیم، چراکه حلقه مفقوده معضلات ترافیکی که امروز در جامعه با آن روبه‌رو هستیم، ناشی از خلاء فرهنگی در زمینه قوانین راهنمایی و رانندگی به ویژه رعایت حق تقدم عابرپیاده است.

    رئیس اداره آموزش، فرهنگ و ترافیک پلیس راهور خراسان‌رضوی اضافه کرد: اگر این کمپین به صورت منظم در سطح  شهر برنامه‌ داشته باشد و نقش پلیس و همراهان کمپین به درستی تعریف شود، قطعا آثار مطلوبی در ارتقاء فرهنگ شهروندی و ترافیکی مشهد برجای خواهد گذاشت.

     رحیمی با تاکید براینکه عابران پیاده و خودروسواران، هر دو باید به وظایف خود نسبت به یکدیگر آگاه باشند، گفت: بسیاری از خودروهای متخلف بارها اعمال قانون شده‌اند و تصاویرشان ثبت شده است. اما عابران پیاده نیز باید به سلامت و جان خود احترام بگذارند و از مواردی که جان آنان را به خطر می‌اندازد، بپرهیزند.

    وی یادآور شد: از شهروندان در نقش عابران پیاده خواهشمندیم که به چراغ راهنمایی عبورعابر احترام بگذارند، از پل‌های روگذر و زیرگذر استفاده کنند، لباس تیره نپوشند، ورود ناگهانی به خیابان نداشته باشند و از معابر پیاده حرکت کنند تا شاهد هیچگونه سانحه‌ای برای عابران پیاده نباشیم.

     

    تعداد بازدید: 764
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر