اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 141
    کد: 184949
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۷/۲۳
    مروری بر رویدادهای هفته ملی کودک در فرهنگسرای کودک و آینده

    با کودکان، آینده را باید ساخت

    سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد همزمان با فرارسیدن هفته ملی کودک، برنامه‎‌های متنوعی را در فرهنگسرای کودک و آینده برای شهروندان به ویژه کودکان برگزار کرد.
    مروری بر رویدادهای هفته ملی کودک در فرهنگسرای کودک و آینده

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، از ۱۳ تا ۲۱ مهرماه به مناسبت هفته کودک، فرهنگسرای کودک و آینده میزبان رویدادهای جذابی برای گروه‌های مختلف کودکان بود. هفته ملی کودک بهانه‌ای برای فهم دنیای کودکان است. باید بدانیم که روز کودک فقط یک جشنواره نیست، بلکه این مناسبت، فرصتی برای ساختن دنیایی شایسته برای کودکان است.

    سالن‌ بازی حواس پنج‌گانه، رویداد شهر جعبه‌ای، سینماکودک با اکران فیلم‌های ویژه کودکان، ساعتی با مدیران شهری و کارگاه‌های مهارت‌های فرزندپروری برای والدین از جمله برنامه‌های اجرا شده در این رویداد بودند. 

    کارگاه‌ها وسمینارهای آموزشی

    کارگاه‌هایی با عناوین "رشد یکپارچه کودک"، "بازی، کودک و آینده"، "محدودیت‌گذاری در فرزندپروری"، "مراقبت از بدن"، "فلسفه برای کودک چرا و چگونه؟"، "هوش هیجانی" برای والدین و مربیان کودک اجرا شد. همچنین رویدادهای کارگاهی و آموزشی رابطه تسهیل‌گرایانه والد و کودک، سلامت، تغذیه و مهارت‌های زندگی، فرزند پروری با داستان، نگاهی به رمان های نوجوان با رویکرد p4c ، مدیریت خشم و حل تعارض در محل فرهنگسرای کودک و آینده با حضور شهروندان برگزار شد.

    ساعتی با مدیران شهری

    ویژه برنامه ساعتی با مدیران شهری(صندلی داغ) از جمله برنامه‌های مهیج و خلاقانه‌ای بود که برای اولین بار با حضور اعضای شورای اسلامی مشهد برگزار شد. هدف از اجرای این برنامه افزایش حس مسئولیت‌پذیری و مطالبه‌گری برای دانش‌آموزان جهت بیان دغدغه‎‌های شهری و شهروندی اجرا شد. 

    دانش‌آموزانی از مدارس دخترانه و پسرانه سطح شهر در این برنامه شرکت داشتند و دغدغه‌های خود در حوزه‌های ترافیک شهری، نظافت شهر، مسئولیت‌های شهرداری در قبال شهر و شهروندان، افزایش تعداد پارک‌های مناسب برای کودکان و... را با مدیران شهری در میان گذاشتند. 

    پرسش‌های پر تکرار کودکان شامل، علت ترافیک در هسته مرکزی و نقاط پردد شهر، تعداد سطل‌های زباله در مناطق پیرامونی، کمبود مسیرهای دوچرخه در برخی مناطق، دلایل عدم استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، تعداد خط‌های قطار شهری و برنامه‌های شهرداری برای افزایش خطوط مترو در مشهد و... از جمله سوالات مطرح شده از سوی دانش‌آموزان بود. 

    احسان اصولی رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی، بتول گندمی رییس کمیسیون برنامه و بودجه،  سیدمحسن حسینی پویا رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد از جمله مدیرانی بودند که در برنامه پرسش و پاسخ کودکان حضور داشتند. 

    سینما کودک 

    به مناسبت هفته ملی کودک پخش فیلم‌های روز سینمای ایران به صورت رایگان ویژه کودکان و والدین با استقبال ۷۶۰ نفر مخاطب روبرو شد. 

    سالن بازی حواس پنج‌گانه 

    یادگیری‌های اولیه هر کودکی از طریق حواس او اتفاق می افتد و تمامی کودکان می توانند از فعالیت‌های حسی استفاده مفید کنند. سالن حواس فرهنگسرای کودک و آینده، به بازی‌های مختلف برای تقویت حواس مختلف بچه‌ها می‌پردازد. در این سالن برای تقویت حواس پنج‌گانه در کودکان شرایط انجام بازی‌های متناسب فراهم شده تا با انجام این بازی تمرکز کودک بر روی محیط اطرافش افزایش یابد.

    والدین و کودکان ۳ تا ۷ سال مخاطبان اصلی این بازی‌ها هستند که ضمن بازی، کودک با رنگ‌ها و ترکیب آن‌ها، صداها، جنس‌های مختلف، احساسات روحی و جسمی، حس بویایی، چشایی، بینایی، لامسه و شنوایی آشنا می‌شوند. کودک با بازی‌های حسی به کندوکاو دنیای اطرافش تشویق شده، مهارت حل مسئله را می‌آموزد، مهارت‌های کلامی را یاد می‌گیرد. در هفته ملی کودک بیش از ۱۱۵۰ کودک به همراه والدین خود از این فضا به صورت رایگان استفاده کردند. 

    سالن شهر جعبه‌ای

    آموزش مفاهیم زندگی شهرنشینی وشهرسازی ویژه کودکان ۹ تا ۱۲ سال در این سالن انجام می‌شود. شهر جعبه‌ای با هدف یادگیری کالبد و عملکرد شهر و شهروند‌ مطلوب در قالب بازی و ارتقای آگاهی عمومی کودکان طراحی شده است. در این ایام حدود ۶۵۰ کودک به بازی در این سالن هیجان‌انگیز و پرکاربرد پرداختند. 

    نقاشی و آزمون هوش

    این رویداد از دیگر برنامه‌های اجرایی توسط فرهنگسرای کودک و آینده بود که طی آن تحلیل نقاشی، آزمون هوش و استعداد‌یابی زیر نظر اساتید باتجربه روانشناسی برگزار شد و بیش از ۷۰ کودک در این برنامه مورد سنجش قرار گرفتند. 

    توقف در ایستگاه‌های کودکانه بازی و آموزش

    در طول این رویدادها و در محل فرهنگسرا ایستگاه‌هایی با عنوان‌های بازی‌های بومی، محلی، بازی جمعی و تعاملی، پویش خط عابر، خط زندگی، ایستگاه هلال احمر، فروش کتاب و بازی‌های فکری حوزه کودک، آتش‌نشان داوطلب، نقاشی و گریم کودک ، نقاشی و ... در تمام روزهای هفته پذیرای حضور کودکان و والدین آنان بود. 

     

    تعداد بازدید: 141
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر