اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 57
    کد: 185235
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
    در آستانه استقبال از زائران دهه پایانی ماه صفر

    مهربان‌تر و مهمان‌نوازتر می‌شویم

    معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد از اجرای طرح «شهروند مهمان‌نواز حریم رضوی» به‌منظور استقبال از زائران دهه پایانی ماه صفر، از 28 مهر تا هفتم آبان ماه در مبادی ورودی‌ شهر مشهد، مراکز اسکان و مسیرهای منتهی به حرم علی‌بن موسی‌الرضا (ع) خبر داد.
    استقبال از زائران در دهه پایانی ماه صفر

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، نرگس شالچیان در نشست خبری با موضوع «اعلام برنامه‌های شهرداری مشهد به مناسبت دهه پایانی ماه صفر» که با حضور اصحاب رسانه در سالن شهدای شهرداری مشهد برگزار شد، اظهار کرد: شیوه‌نامه‌ی خدمت‌رسانی به زائران در دهه پایانی صفر برای سال ۹۸ مورد بازنگری و آسیب‌شناسی قرار گرفته است تا بتوانیم مهمان‌نوازی از زائران را به بهترین وجه ممکن به‌جا آوریم.

    معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد به استقرار ۲۳ ایستگاه حمایتی و مشارکتی ویژه استقبال از زائران در مبادی ورودی و سطح شهر مشهد در  دهه آخر ماه صفر سال ۹۸ اشاره کرده و گفت: نگاه و هدف غایی ما این است که کار مردمی توسط مردم انجام شود. اما در کنار آن شهرداری مشهد نیز ردیف اعتباری را برای ایستگاه‌‌های حمایتی و مشارکتی بنابر حجم بازدید زائران از آن‌ها تخصیص داده است؛ مشارکت مالی مردم در سال گذشته  ۲۳ برابر بودجه ما بوده و امسال هم بیشتر مشارکت‌ها مردمی بوده‌ است. 

    شالچیان در خصوص کمپین «شهروندان مهمان‌نواز حریم رضوی» در دهه پایانی صفر، عنوان کرد: در شهری که مزین به نام امام رضا (ع) است، شایسته است فضاآرایی شهری به گونه‌ای باشد که حس معنویت، میزبانی و میهمان‌نوازی مردم مشهد را به زائران القا کند.

    او در ادامه افزود: به منظور خدمت‌رسانی شایسته‌تر به زائران دهه پایانی صفر، فراخوان از ایده تا اجرا را برگزار کردیم که بخشی از برنامه‌های جدید ما از همین ایده‌های شهروندان سرچشمه گرفته است.

    یکی از خدمت‌های جدیدی که در دهه پایانی صفر ۹۸ در نظر گرفته‌ایم، استقرار غرفه‌هایی از پایانه‌های مسافربری و رجاء برای فروش بلیط به زائران در راستای میزبانی شایسته‌تر از آنان است تا بدون هیچ دغدغه و نگرانی به زیارت بپردازند. 

    شالچیان اضافه کرد: با توجه به انتخاب مشهد به عنوان شهر یادگیرنده، فرصتی فراهم شده است تا شهرندان بتوانند نذر آموزشی خود را با ثبت‌نام در سامانه این طرح ادا کنند.

    معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد با بیان اینکه «تلاش شده است از ابزارهای مختلفی در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی برای زائران با همکاری سازمان کتابخانه‌ها استفاده شود»، عنوان کرد: در این طرح پنل‌های گفت‌وگو پیرامون موضوعات مختلف در محل‌های اسکان شکل خواهد گرفت. همچنین کتاب‌ها به صورت امانی در اتوبوس‌ها و کتابخانه‌های سیار  در اختیار افراد قرار می‌گیرد. از طرفی با توجه به فرارسیدن هفته وقف، طرح وقف سواد و نذر آموزشی را نیز اجرا خواهیم کرد.  

    شالچیان با اعلام اینکه از ۲۸ مهرماه ثبت‌نام در طرح کمپین «شهروندان مهمان‌نواز حریم رضوی» از طریق شش درگاه آغاز شده و تاکنون با استقبال پرشوری همراه بوده است، تصریح کرد: شهروندان می‌توانند با ارسال پیامک به سامانه ۱۰۰۰۱۸۱، تماس با شماره تلفن ۳۱۳۵، ورود به سایت «مشهدی شو» و یا مراجعه حضوری به پایگاه‌های راهنمای زائر، ادارات فرهنگی و اجتماعی مناطق ۱۳گانه و شوراهای اجتماعی محلات برای ثبت‌نام در این طرح اقدام کنند. 

    او افزود:  همچنین پیامک اطلاع‌رسانی شامل نوع خدمت، محل خدمت و رابط آن از طریق سامانه برای شهروندانی که در این کمپین ثبت کرده‌اند، ارسال خواهد شد.

    معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد بیان کرد: تمام راهنمایان زائر آموزش‌های لازم را دیده‌اند و به صورت افتخاری خدمت خواهند کرد. اما با این وجود افراد در صورت مشاهده هرگونه تخلفی از سوی آن‌ها می‌توانند به ما اطلاع دهند تا برخورد لازم صورت گیرد.

    نرگس شالچیان رابع بیان کرد: استفاده از ظرفیت فرهنگسراها، دعوت از هیات‌های مذهبی از استان‌های مختلف نظیر یزد، آمل و عشایر خوزستان و راه‌اندازی کمپین «نه به پلاستیک» از دیگر اقداماتی است که در دهه پایانی ماه صفر در راستای خدمت‌رسانی شایسته به زائران ارائه خواهیم کرد. خوشبختانه اتحاد و همگرایی خوبی میان مدیران استان خراسان رضوی در باب میهمان نوازی و میزبانی وجود دارد.

    ارائه ۳۳ خدمت به زائران در قالب «شهروندان مهمان‌نواز حریم رضوی»

    مهدی یعقوبی، معاون خدمات شهری و محیط‌زیست شهرداری مشهد نیز در این نشست گفت: در ایام دهه آخر صفر امسال، ۲۳ ایستگاه حمایتی و مشارکتی ویژه استقبال از زائران در مبادی ورودی و سطح شهر مشهد فعال می‌شود که خوشبختانه مردم و هیات‌های مذهبی به صورت خودش در این ایستگاه‌ها پای کار آمده‌اند.

    وی از اجرای طرح شهروندان مهمان‌نواز حریم رضوی» به مناسبت دهه پایانی سفر در مبادی ورودی‌ شهر مشهد، مراکز اسکان و مسیرهای منتهی به حرم مطهر رضوی خبر داد و عنوان کرد: این طرح در قالب ۳۳ عنوان خدمت تخصصی و عمومی ویژه شهروندانی که برای خدمت‌رسانی به زائران رضوی اعلام آمادگی کرده‌اند، اجرا خواهد شد و در نهایت براساس تقسیم‌بندی وظایف، محل خدمت شهروندان در این طرح مشخص می‌شود. 

    معاون خدمات شهری و محیط‌زیست شهرداری مشهد با اعلام اینکه ۱۳ مرکز اسکان اضطراری با ظرفیت بیش از ۵ هزار نفر برای دهه پایانی صفر تدارک دیده شده است، تصریح کرد: مراکز راهنمای سفر و زائران در سراسر شهر به منظور خدمت‌رسانی شایسته در این ایام از ساعت هفت صبح تا ۲۲ شب فعال خواهد بود.

    وی ادامه داد: مشارکت شهروندان تنها به طرح «شهروندان مهمان‌نواز حریم رضوی» بسنده نمی‌شود بلکه آنان در قالب طرح «پاکیاران حریم رضوی» به پاکبانان در حوزه نظافت و پاکسازی محورهای نیشابور، سرخس و قوچان کمک خواهند کرد.

    یعقوبی بیان کرد: در زمینه فضاسازی ویژه این ایام نیز نصب 3200 پرده آویز ستونی مشکی و قرمز و ۱۰۰۰ بیرق عزا در ایستگاه‌های بی‌آر تی توسط سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد پیش بینی شده است. همچنین بیش از ۲۵۰ جایگاه برای نصب پرده‌های هیات‌های مذهبی و ۶۰۰ جایگاه برای استقرار ایستگاه‌های صلواتی در نظر گرفته شده است.

    وی با اعلام اینکه همایش آیینی با حضور هیات‌های مذهبی از استان‌های مختلف از دوم تا هشتم آبان ماه در ایام دهه پایانی سفر در مشهد اجرا خواهد شد، خاطرنشان کرد: همچنین 5 هزار جلد کتابچه چاپ شده و در اختیار ایستگاه‌های استقبال از زائران قرار گرفته و هر آنچه که زائران ممکن است نیاز داشته باشند در آن‌ها توضیح داده شده است.

    معاون خدمات شهری و محیط‌زیست شهرداری مشهد یادآور شد: فعالیت رسمی افرادی که در طرح «شهروندان مهمان‌نواز حریم رضوی» ثبت‌نام کرده‌اند در قالب همایش «شوق خدمت» ۳۰ مهرماه در تالار شهر مشهد آغاز می‌شود و آنان برای خدمت‌رسانی به زائران علی بن موسی الرضا (ع) بدرقه خواهند شد

    تعداد بازدید: 57
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر